V hřebčínech začínají prohlídky

Slatiňany - V Pardubickém kraji začínají v pondělí týdenní jarní prázdniny. Návštěvníci se mohou vydat na návštěvu za starokladrubskými koňmi do Národního hřebčína. Mohou si vybrat, zda zvolí blízké Slatiňany, kde prohlídka povede stájemi s vraníky, ale i do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů, nebo se vydají do Kladrub nad Labem. Tam návštěvníky čekají komentované prohlídky hlavních stájí, zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. Ve všední dny je otevřeno v obou areálech v 10:30 a 13:30 hodin. O víkendu startují v Kladrubech prohlídky v 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin a ve Slatiňanech v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.

Na zámku vystaví i obří žihadlo

Pardubice - Víte, jak fungují včelí křídla? Jak se pohybuje žihadlo v ráně? Co je to medná kráva? A který další hmyz kromě včel vytváří med? Na tyto i další otázky odpoví nová výstava Východočeského muzea v Pardubicích Včely ze všech ú(h)lů. Pro veřejnost se otevírá v pátek v multifunkčním sále Zámku Pardubice. „Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Mohou nahlédnout do včelího obydlí, vyzkouší si mechaniku spojení včelích křídel a zblízka si prohlédnou obří model žihadla,“ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský.

Expediční kamera je o dobrodružství

Litomyšl - Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech. Na promítání se můžete vydat ve středu do zámeckého pivovaru v Litomyšli. Akce začíná v 18 hodin. Speciálním hostem v tomto roce bude litomyšlská rodačka Jana Harušťáková, která se svým přítelem Martinem procestovala Jižní Ameriku. Jana s Martinem okusili jihoamerickou kulturu téměř ve všech zemích kontinentu. Seznámili se s místními obyvateli, zvyky a prožili neuvěřitelná dobrodružství. Celkem je na pořadu šest různorodých filmů. Akce končí ve 22 hodin.

Ilustrační foto
Víkendové dění v regionu pohledem redaktorů Deníku