Otevírání ústřic, ale i oslava máje

Chrudim - Ačkoliv má Chrudim k moři hodně daleko, ve městě se stalo tradicí uctít poslední den otevřených ústřic. Je součástí stavění máje, které začne na Resselově náměstí v pondělí od 16 hodin. Podle francouzského kalendáře se mají ústřice jíst vždy v měsících, které obsahují písmeno „r“. Protože je posledního „apríla“, Chrudimští se do data přesně strefili.
Úterý bude ve znamení májových oslav. Třeba v Hlinsku se uskuteční tradiční majáles. Od 14 hodin vyjde průvod studentů v maskách od gymnázia do pivovaru Rychtář, kde se uskuteční program se soutěžemi a hudbou. Majáles skončí ohňostrojem.

Kraj ocení své osobnosti

Pardubice - Ve středu Pardubický kraj již popáté ve své historii vzdá hold osobnostem, které přispěly k šíření dobrého jména kraje, nebo pomohli zachránit lidský život. Krajská ocenění budou předána ve Východočeském divadle v Pardubicích. Poprvé se medaile a skleněné plastiky rozdávaly v roce 2014. Mezi oceněnými se od té doby objevili například architekt Miroslav Řepa, sochař Olbram Zoubek, folkloristé Yvona a Petr Rybovi, či propagátorka ex libris Marie Sedmíková. Uděleno bude Ocenění Pardubického kraje, Cena Za zásluhy o Pardubický kraj, Cena Michala Rabase za záchranu, Medaile hejtmana a Cena médií.

Vzkřísí bohéma české literatury

Litomyšl - Kuděj, voni nás nenuděj aneb vzkříšení spisovatele a bohéma Zdeňka Matěje Kuděje se v Litomyšli uskuteční o prvním květnovém víkendu. Čtení, uvedení nové knihy, divadlo, výstava, koncert, muzika, potulka i průvod ke hrobu, to vše je na programu. Centrem setkání bude hostinec U Černého orla a ústředním protagonistou svérázná postava české literatury. Tulák, pijan, kumpán Haškův, veršotepec, herec bramborového divadla, překladatel, redaktor, také houbař, lékárenský praktikant, kamelot, natěrač, čistič střev na jatkách, myč nádobí, farmář, vězeň carské policie. Outsider, který se do čítanek nemohl vejít.