Teplárny si po letošní zimě mnou ruce. Topná sezona byla delší než v jiných letech a ve vyšších polohách dokonce ještě neskončila. Větší dodávky tepla odběratelům oproti minulým letům byly hlavně v březnu, relativně chladné však byly i ostatní zimní měsíce.
„Teplárny společnosti ČEZ v Poříčí u Trutnova a ve Dvoře Králové nad Labem považují letošní sezonu za standardní. Letos byla větší zima v březnu, loni v únoru," řekla regionální mluvčí ČEZ Šárka Beránková. Dodala, že topná sezona v Poříčí, Dvoře Králové i ve chvaletické elektrárně dosud neskončila.
Teplo ze zdroje Poříčí, který patří firmě ČEZ, proudí vedle Trutnova i do řady měst a obcí v Krkonoších a Podkrkonoší, kde je podnebí chladnější. Konečnou bilanci sezony tu budou mít až po jejím skončení.
Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo zhruba do 24 000 domácností, odhaduje meziroční zvýšení dodávek za leden až březen asi o pět procent. „Březen byl výrazně chladnější, ale sezona jako celek nebyla velkým výkyvem," řekl ředitel společnosti Jiří Seidler.
Topná sezona stále neskončila ani v opatovické elektrárně. „První tři měsíce letošního roku byly oproti stejnému období roku 2012 o 8,7 procenta chladnější, zejména kvůli březnu," informoval mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák. V celém období od počátku září 2012 do konce letošního března byly teploty o 5,4 procenta nižší, než je desetiletý průměr. Zadák ale upozornil, že na celkové vyúčtování bude mít vliv i druhá polovina letošního roku.
Z opatovické elektrárny, která patří společnosti EPH, odebírá teplo 60 000 domácností v aglomeraci Hradce, Pardubic a Chrudimi. Společnost zásobuje teplem také stovky institucí a firem.
Topná sezona podle vyhlášky končí 31. května, podle vývoje teplot ji mohou podniky ukončit dříve.
Lidé skupují dřevo ve velkém
Letošní dlouhá zima přinesla větší zájem lidí o palivové dřevo. A to navzdory tomu, že jeho cena roste rychleji než plynu či elektřiny.
„Lidem topícím dřevem výrazně ubyly zásoby, nyní je potřebují doplnit. Zájem o štípané dřevo je teď oproti loňsku dvojnásobný," řekl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Poptávka po palivovém dříví podle něj každý rok roste o čtvrtinu. Zájem o samovýrobu dřeva lesníci nestačí vůbec uspokojovat.
„Kdo se nedomluví s lesáky, zaplatí za dřevo kolem tisícovky za metr. Před pár lety to bylo několikanásobně méně," posteskl si Josef Kudl z Hlinska.