Kritici jejich polopaticky psané Matice pro spolužáky vyčítali mnohé, ona však postupně dobývá učební plány středních škol po celé zemi a nakročeno má i do zahraničí. Brzy se navíc rozroste o pracovní sešit a další tři díly. „Chceme obsáhnout učivo středoškolské matematiky od prváku až po maturitu," říká jeden ze zakladatelů projektu Marek Fanderlik.

Na začátku vašeho projektu byla idea vysvětlit nenáviděnou matematiku studentům tak, aby ji skutečně pochopili. Bez těžkopádných definic a otrockého memorování, ale naopak jasně, srozumitelně a co nejvíc prakticky. To bylo před třemi lety, změnilo se od té doby něco?
To je vlastně gró celého projektu, kterého se od začátku držíme. Za ty tři roky práce se ale pochopitelně změnilo hodně. Stále sbíráme zkušenosti, ze kterých se učíme a v rámci úprav je do učebnice zapracováváme. Zatím jsme objeli zhruba stovku škol a vyslechli jejich názory a připomínky, na jejichž základě učebnici vylepšujeme. Například jsme díky tomu zjistili, že naše učebnice je moc tlustá bichle, se kterou se studenti nechtějí tahat každý den v batohu (smích). Takže ji rozdělíme na dvě poloviny. První část bude odpovídat učivu prvního pololetí, druhá druhému. K tomu dostane student na každé pololetí také jeden pracovní sešit, který právě vytváříme.

Poslanci nedávno schválili novelu školského zákona, která počítá s povinnou maturitou 
z matematiky. To by některým, zvláště těm na matematiku méně nadaným, mohla vaše učebnice výrazně pomoci.
Vidím v tom takové propojení. První díl učebnice totiž budeme distribuovat už od září, tudíž prváci, kteří letos dostanou do ruky naši knížku, budou už povinně maturovat z matematiky. Zároveň v říjnu by měl jít do tisku druhý díl a paralelně na to by se měl dopisovat třetí a čtvrtý díl. Zkrátka máme v plánu dovézt budoucí prváky naší učebnicí až ke státní maturitě. Přál bych si, aby studentům pomohla zbavit se i oné averze vůči matematice, aby pochopili, že nejde o nic abstraktního, ale v životě naopak hodně potřebného.

Matika pro spolužáky
Za nápadem napsat jasnou a srozumitelnou učebnici matematiky pro středoškoláky stojí studenti Marek Liška a Marek Fanderlik z Hradce Králové. Duo „Marek a Marek" nad učebnicí společně zasedlo poprvé v květnu 2013 a od té doby za svou práci sbírá jednu cenu za druhou. Ještě tentýž rok vyhráli studentskou soutěž Středoškolská odborná činnost, o rok později zvítězili v regionálním kole podnikatelské soutěže Rozjezdy roku a letos v létě je čeká účast na prestižní konferenci TEDx v Bratislavě.
Mladé nadšence můžete v jejich snažení finančně podpořit na webových stránkách unikátního projektu: http://ucebnicematiky.cz/eshop

Minimálně deset středních škol po republice už projevilo zájem podle vaší, nebojím se říct revoluční, učebnice učit. Najdou se ale jistě i odpůrci „moderní matiky".
Myslím si, že je to s námi úplně stejné, jako s každým jiným projektem, který nějak vybočuje. Máme poměrně velkou základnu příznivců a lidí, kteří se nám snaží pomáhat, ale ruku v ruce s tím jdou i lidi, kteří ten projekt úplně nepodporují nebo se jim nelíbí. Většinou je to z toho důvodu, že podle jejich názoru degradujeme krásu oněch strohých definic matematiky. Najdou se i kantoři, kteří tvrdí, že je potřeba všechno memorizovat a že náš způsob podrobného vysvětlování postupu u příkladů je špatně. Oslovujeme ale spíš ty, co chápou naši snahu a pomáhají nám. Těm, co se to nelíbí, je ale hodně.

Kromě klasického počítání a řešení úloh v učebnici mohou vaši čtenáři cvičit také online. Jak to funguje?
V současné době máme v učebnici klasickou procvičovací část, tj. databázi příkladů s výsledky. To jsme obohatili ještě o QR kódy, které když student načte telefonem, tak se mu zobrazí krok po kroku řešený příklad. To aby si v momentě, kdy mu nevyjde výsledek, uvědomil, kde přesně v postupu udělal chybu. Snažíme se matematiku hodně propojovat s moderními technologiemi, protože pro současnou generaci středoškoláků je zkrátka jednodušší se podívat na web, než do nějaké knihy.

Máte hotový první díl učebnice pro první ročník středních škol, vytváříte pracovní sešit. Co chystáte dál?
Kromě matematiky bychom se chtěli v nejbližší době vrhnout na tvorbu učebnic chemie a fyziky. Ty podle mého názoru patří spolu s matematikou do takové „svaté trojice" těch pro studenty nejméně srozumitelných předmětů na střední. Do budoucna bychom se chtěli také soustředit na distribuci do zahraničí. Takovou první destinací bude Slovensko, už jsme začali i s překladem učebnice. Pak máme v plánu Polsko, Německo a Rakousko. Hodně nás láká také americký trh, uvidíme.