Tři stavby z 249 přihlášených projektů, které se uchází o prestižní ocenění, jsou z Orlickoústecka a Svitavska. Kvalitní architektury není v tomto regionu moc. I s ohledem na to, že nejde o veřejné stavby, se zdá, že se blýská na lepší časy.

Pelinka, Žamberk

Autorem je Přemysl Kokeš. Realizace stavby probíhala v letech 2014 až 2016:
Dům vypadá jako krabička od sirek, která se vznáší nad silnicí, opřená o svah. Opírá se o dvojici sloupů ve tvaru písmene V. Soukromí zajišťuje zadní atrium. Nejvíce rozvinutá je jídelna s kuchyní. Jedná se o komunitní místnost. Její význam je podtržen skleněnou stěnou, která nabízí jedinečný výhled do žamberské krajiny. Na jídelnu navazuje terasa přes zbytek průčelí. Dům je navíc prosvětlen střešními světlíky.

Prstencová přístavba, Ústí n. O.

Autory jsou František Košař a Michaela Košařová. Realizace stavby probíhala v letech 2013 až 2015.
Objekt se nachází v zástavbě poblíž autobusového nádraží. Rekonstrukce zachovala velkorysý prostor původní dílny pro obytnou funkci s jídelnou a kuchyňským koutem. Přízemí domu bylo otevřeno zvětšením stávajících oken. Novostavba zimní zahrady je přechodovým článkem mezi přízemním bytem a zahradou.

Dům Brýdlových, Svitavy

Autorem je Josef Pleskot. Realizace stavby probíhala v letech 2012 až 2016.
Dům je koncipován jako soustava navazujících prostorů, kterou od města pohledově chrání nízké dlouhé zdi. V přízemí je situován hlavní společný obytný prostor rodiny, jehož středobodem je velký rodinný stůl. Ložnice rodičů a domácí tělocvična jsou nejblíže klidné zahradě a malé vodní ploše. Hmota domu graduje v malém prvním patře – jakési „vyhlídkové kukani", kde jsou umístěny pokoje dětí, prostorná herna a příslušné zázemí. Foto: Tomáš Souček