„Představte si, že jsme v dobách první republiky a k branám závodu Petrof přijíždí prezident Tomáš Garrigue Masaryk na svém oblíbeném koni Hektorovi. Usedá v salonku a z našeho piána zní jeho zamilovaná Ach synku, synku,“ zasnila se je představitelka páté generace rodiny Petrofů Zuzana Ceralová Petrofová, když v polovině týdne odhalovala unikátní pianino Republika, jež slavný závod vyrobil coby připomínku významné historické události - 100 let od vzniku Československa.

Jediný kus

Její fabulace se však mohla zakládat i na takřka reálném základu. Petrof a Masaryky totiž pojilo silné hudební pouto. „Děti pana prezidenta Alice a Jan na naše nástroje skutečně hrály. Možná to není tak známé, ale Jan se dokonce nějaký čas živil tím, že na piáno hrál coby doprovod k němým groteskám. Avšak, jestli sám Tomáš Garrigue Masaryk skutečně navštívil náš závod, to jsme nedohledali, ale je to velice pravděpodobné,“ dodala Zuzana Ceralová Petrofová s tím, že i souvislost mezi rodinou prvního československého prezidenta a významným výrobcem strunných nástrojů, vedla současné vedení společnosti k tomu, aby se pustilo do výroby jedinečného nástroje, jež odkazuje na stoleté výročí naší státnosti.

A na tento odkaz tento jediný vyrobený kus odkazuje velmi výrazně. A přitom i velmi decentně. Hned na první pohled zaujme jeho čelo, kde je z dýhy umně vymodelovaná vlajka i státní znak. „Chtěli jsme, aby i v těchto prvcích byl odkaz na první republiku. Proto jsme vybrali materiály, které reprezentují rok 1918,“ uvedla Zuzana Ceralová Petrofová s tím, že rezonanční deska je vyrobena z beskydského smrku, část dýhy symbolizující bílý pruh na vlajce pochází z očkovaného javoru ze Slovenska a klín vlajky je vyroben z ořechu, jež vyrostl v oblasti Podkarpatské Rusi.