Jak hlasovat 
pro Nekoř?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI NEKOR na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Nekoře posílejte do pátku 9. října 2015 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.
Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.  

Také v družstvu žen je řada členek manželkami místních dobrovolných hasičů. „Je to tak půl na půl," uvádí vedoucí žen Jana Kubíčková – Berková, která vedla i oddíl dětí. „Teď už mám své potomky a vedení oddílu se ujal můj manžel," upřesňuje s tím, že její děti se také věnují hasičině.
Sbor dobrovolných hasičů oslavil v minulém roce výročí 140 let od svého založení v roce 1874. A výročí oslavili s velkou parádou.

SDH Nekoř soutěží o titul Dobráci roku.

Letos místní hasiče zaměstnala vichřice

Nekořský SDH má 128 členů, z toho je čtyřiadvacet žen. Spolek pořádá řadu společenských a kulturních akcí. „Občas pořádáme dámské jízdy, třeba u příležitosti narozenin některé z nás. A chlapi mají zase svoje akce na školeních," popisuje Jana Kubíčková – Berková.

Samozřejmě se ale Nekořští nevěnují jen oslavám. V letošním roce zasahovali zhruba sedmkrát, vyjížděli i k požáru lesa. Jedním z největších letošních zásahů bylo odklízení škod po červencové vichřici. „To jsme lítali jako motorové myši," vzpomíná velitel sboru Petr Pomikálek.
Aby ne, vichřice zaměstnala všechny, kdo měli ruce a nohy. „Nejhorší v letošním roce byla kalamita po bouřce, zasahovali jsme od čtyř hodin ráno v dětském táboře u přehrady, odklízeli jsme stromy a některé zraněné děti museli ošetřit záchranáři," potvrzuje jeden ze zkušených hasičů Karel Faltus.
Jednotka nekořských „dobráků" působí hlavně v obci a může se pyšnit označením specializovaná jednotka.
„Jsme v rámci Pardubického kraje zařazeni do civilní obrany, jsme vysíláni třeba na povodně v rámci celé republiky," potvrzuje Petr Pomikálek. Nekořští hasiči tak zasahovali třeba v Hoříně či v Raspenavě. „Prakticky když je potřeba, tak jedeme," dodává.

Výbava auta usnadňuje zásah

K výjezdům mohou nekořští hasiči využít své moderní hasičské auto pořízené obcí. „Nevím, jestli je to naše chlouba, možná spíše vesnická nutnost," přemýšlí Petr Pomikálek. Do cisterny se vejde tisíc litrů vody a značně tak pomáhá hasičům v jejich práci. „Je v něm veškerá technika pro prvozásah ve vsi," popisuje velitel sboru.

Starosta si hasičské tradice v obci váží

Hasičská zbrojnice sídlí v budově obecního úřadu v Nekoři. Hasiči vedou i svou kroniku a na co jsou opravdu pyšní, je jejich staré a zachovalé vybavení – dvě staré kolové stříkačky z let 1874 a 1909, stříkačka PS 8 ze sedmdesátých let 20. století, a největší raritou sboru jsou staré historické saně z přelomu devatenáctého a dvacátého století, na které se umístila historická stříkačka. „Sáňky jsou unikátem, na který můžeme být pyšní," podotýká Václav Lehký. Staré vybavení je ale veřejnosti nepřístupné a ukryté ve staré hasičské zbrojnici v lesích.

Hasičů v obci si považuje i starosta Nekoře Jiří Pomikálek, který by si bez nich obec nedovedl představit. „Máme bohatý spolkový život a hasiči jsou jedni z nejaktivnějších. Podílejí se ale i na tom, co není tak příjemné. Pomáhají u nás v obci, ale i v okolí. Proto je technika přizpůsobena svým účelům při civilní obraně a živelních událostech. Je to ale i o lidech, kteří tomu věnují svůj čas a nadšení," říká starosta obce a dodává: „Jsem rád, že tu dlouholetá tradice je a že na ni další generace navazují."
Stěny klubovny hasičů jsou plné pohárů. Ve velkém rámu je zajímavý prapor, na němž je vyšitá právě nekořská hasičská zbrojnice. „Máme ho od roku 1998 a u jeho svěcení byl i nekořský rodák a tehdejší ministr zemědělství Josef Lux," popisuje starosta sboru Václav Lehký.
Nekořští by rádi doplnili svou sbírku ocenění i titulem Dobráci roku. Podpořte je svým hlasem.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky.
Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.