Rodinné centrum, miniškolka, kurzy angličtiny pro seniory a sbírka na uprchlíky. Důvod k nenávisti a útoku proti Rodinnému centru Kašpárek v Pardubicích byl podle všeho až ta poslední jmenovaná aktivita.

Neznámí útočníci v noci ze čtvrtka na pátek na prostory centra v Resslově ulici nalili barvu připomínající krev a šéfce zařízení Olze Pavlů vystavili parte sdělující, že byla oběšena za vlastizradu.

Není to první takový extremismus, kterému centrum čelilo. Nálepky s šibenicemi, nápisy „Uprchlíci nevítáni" řešil Kašpárek už několikrát, nenávistné výpady na Facebooku pak prý skoro pořád.

Nenávist z telefonu

„Nás to neodradí, ale je to nepříjemné," konstatuje neformální šéfka centra Olga Pavlů. Ta během našeho krátkého rozhovoru přijala telefon i od „spravedlivě" rozhořčeného občana z Přelouče, který jí vynadal, že „se těm lidem přece nemůže divit, že ji takhle trestají, když…". Rozhorlený telefonát byl poté důrazně, leč slušně ukončen. „To byl vůbec první takový, netuším, co si tím chtěl někdo dokázat," komentovala hovor Olga Pavlů. Ta teď ale řeší jiné starosti – jak se zbavit ulepeného svinstva na fasádě a výlohách.

„Samolepky s šibenicemi jsme vždycky nějak odstranili svépomocí, ale tohle? Nechce se mi na to sahat. Dům je v majetku města, kus fasády je tím poničen, potřebujeme to s někým odpovědným na magistrátu probrat a dohodnout se, co s tím. Tohle sami už těžko odstraníme, to asi bude muset vyčistit nějaká firma," prohlásila Olga Pavlů.

Sousedé v údivu

„To museli udělat nějací ubožáci," komentoval útok muž s kočárkem. „Bydlím tady vedle, vezu dceru a nechápu, co se tady dělo. Sbírku na uprchlíky přece pořádali i v kostele. Pomáhala s ní i kapela Vypsaná fiXa. A to nikomu nevadilo," uzavřel muž s kočárkem.

Internetové reakce
Útok na Rodinné centrum Kašpárek vzbudil vlnu ohlasu i na sociálních sítích. Většina hlasů vyjadřovala centru a jeho ředitelce podporu, našli se ale i takoví, kteří čin podporují. „Za války se kolaboranti popravovali. Paní má celkem kliku, že jí jen pošpinili fasádu," objevilo se například na Facebooku.
Většina příspěvků ovšem útok neznámých pachatelů odsuzuje. „Děsí mě chování takových vlastenců. Nebojím se uprchlíků tak, jako se bojím některých našich spoluobčanů… Nechápu takový projev zla a nenávisti," napsala například Helena Ždímalová.
Mnoho diskutujících vzkazuje Olze Pavlů, aby ve svém úsilí pomáhat pokračovala. „Nenechte se zastrašit, nebo ta absurdní nenávist, co se šíří touhle zemí, zvítězí. A pak to tu nebude místo, kde chci, aby vyrůstaly moje děti. Je mi líto chudáků, kteří za útokem stojí," reagovala Lucie Janáková.
„Tohle je terorismus v pravém slova smyslu. Podstatou terorismu totiž není násilí, ale snaha vyvolat strach," podotkl Ondřej Langr.