Teroristický útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži nenechal chladným ani Francouze žijící na východě Čech.

„Samozřejmě doufám, že středeční útok mít vliv na svobodu médií nebude, ale obávám se, že se lidé teď budou trochu více bát. Francouzi jsou však národem, který dokáže držet pospolu a vystoupit proti takovým útokům. Chtějí ukázat, že svoboda slova je pro ně důležitá, a proto se schází na náměstích. Chtějí se za ni postavit a vyjádřit solidaritu s oběťmi," uvedla ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance Diana Bangoura.

Neklidná situace

Francouzské úřady potvrdily po útoku na redakci satirického týdeníku 12 mrtvých. V Paříži byl vyhlášen nejvyšší bezpečnostní stupeň. Neklidná situace byla ve Francii i ve čtvrtek. Policisté přichystali razie, poblíž Paříže zahynula policistka, u Lyonu zase vybouchla bomba poblíž stánku s kebabem… Tragédie prý ale francouzský národ semkla.

„O teroristickém útoku jsem se dozvěděl ve středu odpoledne a ještě stále jsem z něj v šoku. Tento týdeník jsem osobně nečetl, ale někteří mí známí ano. Když jsem viděl v televizi brutální záběry útoku, nevěřil jsem svým očím. Byl to opravdu hodně drsný akt. S mým bratrem, který je zrovna v Paříži, jsme si volali a i on je tímto činem hodně otřesen, stejně jako celá Francie," řekl učitel francouzského jazyka Guilhaume Courtois, jemuž se Pardubice staly druhým domovem.

Útok přišel právě v době, kdy se i v Česku řeší vztah západoevropských zemí k islámu. Diskusi vyvolal článek předsedy hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.
V něm se mimo jiné objevilo, že nákupem kebabu v pouličních občerstveních člověk podporuje islám.

Skupinka bláznů

„U některých lidí může tento teroristický útok vyvolat nenávist vůči muslimům, ale věřím, že tomu tak nebude. Je dobře, že tento brutální čin všichni oficiální vrcholní představitelé islámu ve Francii ostře odsoudili. To je určitě dobrý signál pro to, aby nedošlo k nějaké eskalaci napětí. Snad každý normální člověk si uvědomuje, že šlo o akt skupinky bláznů. Samozřejmě se ale může stát, že je někdo další může chtít napodobit nebo jejich čin naopak pomstít. Toho se v tuto chvíli bojím asi nejvíc," nechal se slyšet pardubický učitel francouzštiny.

Tragické události ale dokáží vzbudit v lidech i národní pospolitost. „Musím se přiznat, že mě dojalo, jak se v této těžké chvíli dokázala spojit celá Francie. Ač nyní žiji v České republice, znovu tato reakce probudila mou národní hrdost," prozradil Deníku Guilhaume Courtois.

Masakr je útokem na principy demokracie

Do redakce francouzského týdeníku vpadli útočníci, zabili 11 lidí. Na snímku Charb, karikaturista a šéfredaktor satirického časopisu Charlie Hebdo.Masakr novinářů francouzského týdeníku Charlie Hebdo není jen lidskou tragédií, ale i symbolickým aktem. Říká to dlouholetá novinářka, pracovnice tiskového oddělení krajského úřadu a také přednášející na Univerzitě Pardubice Zuzana Nováková.

„Ten hrozný čin má kromě svého faktického dopadu na životy zavražděných novinářů a karikaturistů a jejich rodin i velkou symbolickou hodnotu. Je to především útok na svobodu slova a na principy demokracie," podotkla Zuzana Nováková.
Mediální pozornost, která se útoku dostala, bude podle mínění Zuzany Novákové teroristům vyhovovat.

„Na útok se můžeme dívat i z hlediska snahy o zviditelnění se organizátorů takového činu. Bohužel teroristé získávají celosvětovou publicitu. Neměli bychom jim v tom pomáhat víc, než je nutné a přisuzovat jim větší význam, než ve skutečnosti mají," dodala Zuzana Nováková.

Anketa Deníku: Bude mít teroristický útok vliv na svobodu médií?

Jan Motyčka, provozovatel Pardubického letního kina
Domnívám se, že středeční útok teroristů na satirický týdeník ve Francii zcela určitě nebude mít zásadní vliv na svobodu médií. Pokud na ni něco má mít vliv, tak to nejsou tato témata, ale spíše ekonomické zájmy. Tento útok bude mít podle mého názoru dopad hlavně na přístup Evropanů k muslimské menšině a muslimským přistěhovalcům.

Dušan Korel, mluvčí Pardubické krajské nemocnice

Je to samozřejmě tragická událost, ale nemyslím, že někoho zastraší. Naopak se domnívám, že tato záležitost svobodu médií spíše utuží. A to nejenom ve Francii, ale všude po světě. Koneckonců, šlo už o několikátý útok na týdeník Charlie Hebdo. Ani tenkrát se novináři nebáli a týdeník pokračoval dál ve stejném trendu a nic neměnil.

Jakub Rychtecký, náměstek pardubického primátora

Svoboda slova je hluboko zakořeněnou a nedílnou součástí evropského demokratického systému. Věřím, že se novináři tímto odporným teroristickým činem nenechají zastrašit a fandím jim v tom. Islamisté svým vražděním ublížili především vnímání muslimů euroamerickou civilizací, což se samozřejmě odrazí nejvíc právě v médiích.

Pavel Cejnar, televizní a rozhlasový moderátor

To, co se ve Francii přihodilo, je velká tragédie. Myslím, že spousta novinářů se teď začne bát na tato témata vtipkovat. Přiznám se, že se mi moc nelíbí, když někdo zesměšňuje menšiny nebo lidi s jiným politickým či náboženským smýšlením, ale to, co předvedli teroristé, je naprosto neadekvátní reakce, která jim za žádnou cenu nemůže projít.

Radek Smetana, mluvčí Východočeského divadla Pardubice
Ani takto zrůdný čin, který je neomluvitelný a pro většinu z nás nepochopitelný, svobodu slova v médiích neovlivní. Novináři by se neměli nechat zastrašit. Bohužel jediným důsledkem tohoto krvavého masakru bude další prohloubení propasti mezi Evropou a muslimy. Ty bychom však neměli házet do jednoho pytle s extrémními džihádisty.

Filip Zajíček, pardubický tlumočník a překladatel
Myslím, že velký dopad tento teroristický útok na svobodu médií mít nebude. Snad jedině může hrozit větší riziko autocenzury u médií. Samozřejmě záleží také na tom, jestli tento útok bude ojedinělý nebo budou, nedej Bože, následovat další. Domnívám se ale, že po nějaké době šok z tohoto tragického činu ve Francii vyprchá.