Nezaměstnanost na Svitavsku je setrvale nejhorší v celém Pardubickém kraji. Katastrofální je situace na Moravskotřebovsku, kde v některých obcích překračuje deset procent.

Pardubický kraj i místní samosprávy se k problému staví nejednoznačně. Podle krajské zastupitelky Hany Horské vedení kraje alarmující nezaměstnanost v regionu přehlíží. Ředitelka odboru zaměstnanosti pardubické krajské pobočky úřadu práce Eva Mikšová ale vidí příčinu v neochotě nezaměstnaných pracovat. „Zaměstnavatelé mají dostatek pracovních míst, ale nejsou lidé, kteří by chtěli pracovat," říká Mikšová. Možné řešení vidí ve větším využívání veřejně prospěšných prací, které mohou nezaměstnaným pomoci obnovit pracovní návyky.

Starosta Moravské Třebové Miloš Izák s tím do jisté míry souhlasí. „Zaměstnavatelé nemají z čeho vybírat. Lidé jsou, ale nechtějí pracovat a pracovat nebudou, pokud bude i nadále fungovat rozdávačný systém v podobě sociálních dávek," domnívá se. „Pokud budou platy stejně velké jako dávky, lidé pracovat nebudou," doplňuje ho starosta Městečka Trnávky Milan Šedaj.

Příběh Tomáše je v tomto kontextu na Svitavsku spíš ojedinělý. Štěstí šel, nebo spíš běžel naproti. Nečekal jen na to, co mu pracovníci úřadu nabídnou, ale aktivně rozesílal do místních firem životopisy. „Když mi zavolali, že by měli zájem, do pěti minut jsem stál před bránou," popisuje, jak získal práci.

Ve třech ze čtyř okresů Pardubického kraje se počet nezaměstnaných drží pod třemi procenty. Na Svitavsku dosahuje čtyř procent. Ale jen díky tomu, že na Litomyšlsku a Poličsku je nezaměstnanost něco málo přes dvě procenta, a tím se okresní průměr výrazně vylepšuje.

Ke dnu táhne Svitavsko v celokrajské statistice zejména Moravskotřebovsko, kde je nezaměstnanost dvakrát vyšší než na jiných místech kraje. Ze 33 obcí, které v rámci rozšířené působnosti spadají pod Moravskou Třebovou, se 29 potýká s nezaměstnaností vyšší, než je okresní průměr. Vůbec nejhůře je na tom obec Vrážné, kde je téměř třináctiprocentní nezaměstnanost. Není divu, že mezi místními je v rámci okresu Svitavy i největší počet exekucí, které se týkají 42 % obyvatel obce. Tristní je rovněž situace v Hartinkově, Městečku Trnávce, Vranové Lhotě, Rudné nebo Vysoké, kde nezaměstnanost kolísá mezi osmi až devíti procenty.

Ostrůvky v moři nezaměstnanosti na Moravskotřebovsku představují obce Koruna a Útěchov, kde počet lidí bez práce nepřekračuje dvě a půl procenta.

Radostný není ani pohled na věkovou strukturu nezaměstnaných. Nejvíce jich je ve věkové kategorii padesát až šedesát let. A podobné je to u délky evidence na úřadu práce. Dlouhodobá nezaměstnanost se týká každého druhého člověka bez práce. Na Moravskotřebovsku je to dokonce přes 60 procent.

Radní zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová doporučuje využít program na podporu realizace rozvojových projektů v problémových mikroregionech Pardubického kraje.

„Program, jehož cílem je podpořit snížení všeobecných disparit v rozvoji jednotlivých mikroregionů kraje, je zaměřen na vytváření příznivých podmínek pro podnikání a zvýšení zaměstnanosti formou budování infrastruktury, jejíž využití přímo povede k rozvoji podnikání," uvedla radní Štěpánová. Z regionu prozatím program využila pouze obec Biskupice.