„Město od poloviny devadesátých let minulého století řešilo problém vytvoření podmínek pro spolkový a společenský život. A v historickém jádru města stála opuštěná a zdevastovaná tovární budova,“ vzpomíná ředitel svitavského střediska kulturních služeb Petr Mohr.

Sto sedmdesáti milionová investice, na kterou město získalo 116 milionů z evropských fondů, se mnohonásobně zhodnotila. „Výsledek byl odměnou všem, kteří se s obrovským nasazením na projektu podíleli,“ říká Petr Mohr. Fabrika se stala místem setkávání lidí a dominantou města.

Středisko kulturních služeb v prostorách Fabriky pořádá většinu kulturních aktivit ve městě, divadelní abonentní cykly, koncerty, pořady pro školy, vzdělávací akce, kurzy. Prostory rovněž slouží k dlouhodobým nebo jednorázovým pronájmům. Využívá je na dvě desítky subjektů, státní nebo samosprávných institucí, neziskových organizací a spolků. Odehrávají se zde plesy, lékařské semináře, kongresy, školení, přednášky, veletrhy. Roční provozní náklady na energie, které jsou podle Petra Mohra kolem 1,7 milionu, pokryjí právě výše zmíněné pronájmy. Za loňský rok z nich město získalo zhruba stejnou částku.

Slavnostní otevření Fabriky proběhlo 29. května před deseti lety. Oslavy výročí plánuje město na poslední květnový víkend. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu fotografií, hudební program nebo slavnostní ohňostroj, který bude odpálený ze střechy.

„Slavit bude Fabrika nejen výstavou, ale také koncertem skupiny Čechomor, která při této příležitosti představí nové cédéčko,“ říká Petr Mohr.

Pro děti bude připraven zábavný program v mateřském a rodinném centru Krůček a workshop v městské knihovně. Hudební vystoupení proběhnou na pódiu před Fabrikou.