Čekejte superhrdiny

Ulicemi Lanškrouna projdou hrdinové. Takové je totiž téma letošního majálesu. „Určit ho nebylo těžké. V nepřeberném množství hrdinů, jako je například Spiderman, Batman, Vinnetou a podobně, si každý najde toho svého. Většina spolužáků jde za nějaké superhrdiny," říká studentka Veronika Marešová z organizačního týmu majálesu. Na lanškrounském gymnáziu je zvykem, že jej pořádá třetí ročník a septima. Program odstartuje 1. května ve 12.30 průvod, který se z náměstí J. M. Marků vydá do ulic města. Na pódiu postaveném na náměstí budou až do nočních hodin vystupovat pozvané kapely, tanečníci či sportovci, ale i sami gymnazisté. Zpestřením programu bude přehlídka svatebních a společenských šatů. „Třešničkou na dortu bude večerní vystoupení Vypsané fixy," dodala Veronika Marešová. Příprava majálesu leží  na bedrech studentů,  pomáhá jim Kulturní centrum. Slavnost připravují od ledna, první nápady prý už ale začaly padat po prázdninách.
Kreativita a vtip neschází ani studentům českotřebovského gymnázia, kteří si chystají kostýmy na téma „hudební styly". V České Třebové se bude majáles konat už třicátého dubna. Pořádat ho ve všední den se osvědčilo. A bude prý na co se dívat. „Od té doby, co jsme majáles obnovili, nás studenti nikdy nezklamali. Vždycky se na něj těší. Téma si volí sami. Určí si seznam, pak jsou volby a vyberou si. A protože vychází od nich, jsou do příprav více zapálení, než kdybychom jim ho určili my," podotkl zástupce ředitele Tomáš Kupka. Majálesový průvod vyjde ve 13 hodin, půjde přes Nové i Staré náměstí a vrátí se zpět do areálu gymnázia, kde se od 15 hodin budou konat  majálesové hry a vystupovat různé skupiny, třeba školní kapela.

Zvolili si krále

Přípravy na majáles vrcholí i v Žamberku. Populární akce začne – jak jinak – než majálesovým průvodem, který projde městem 1. května ve  14 hodin. Průvod bude doprovázet dechovka žamberské „zušky" a v jeho čele bude kráčet i královská rodina, kterou zvolili gymnazisté. Studenti a žáci škol pracují na nápaditých kostýmech na téma počasí.
Po průvodu se bude konat na náměstí estráda, která nabídne pestrou paletu různých vystoupení studentů i zájmových skupin v Žamberku. V 16 hodin vypukne hudební část slavností: festival Mafest, letos například s kapelou Epy de Mye.