„Žehlení ruční jest umění svého druhu, vyžaduje dobré přípravy, dlouhého cviku a značné pozornosti. …"
Ottův slovník naučný

Mezi první nástroje k žehlení, a to za studena, patřila hladítka z různých materiálů – kostí, dřeva, kamene, skla či kovu. První „žehlička" využívající princip teploty se objevila ve starověké Číně již před naším letopočtem. Teprve na sklonku 16. století se objevily v Evropě první kovové žehličky na horké hlazení. Až do 17. století byly žehličky vyráběny kusově a používaly je vyšší vrstvy společnosti.
Staré žehličky dělíme na tři základní druhy podle způsobu nahřívání: na dřevěné uhlí, hmotné nahřívací žehličky a žehličky s nahřívacím želízkem. Od druhé poloviny 19. století se objevují pokusy ohřívat žehličku lihem nebo plynem.
U žehliček na dřevěné uhlí (tzv. uhelky) se lehkým máváním vháněl dovnitř vzduch skrze malé otvory, aby se uhlíky udržely žhavé. Popel propadával roštěm a odstraňoval se zadními dvířky. Občas však uhlík vypadl ven, což mělo za následek nechtěné zašpinění či poškození tkaniny.
Nahřívací typ žehliček se dělí podle způsobu nahřívání a podle velikosti/váhy. Původně se kovové žehličky vkládaly přímo do ohně a po vyjmutí se musely očistit. Později, po rozšíření kuchyňských plátových kamen, se buď žehlička položila na plotnu a nahřála (tzv. hmotný typ), nebo se za pomoci pohrabáče do ní vkládalo želízko, které se nahřívalo přímo v ohni. Velké, těžší žehličky se používaly v krejčovských dílnách a prádelnách, menší byly určeny pro domácí použití.
Žehlička s nahřívacím želízkem.Americká žehlička.
Žehlička s nahřívacím želízkem (vlevo) a americká žehlička.

V roce 1871 si nechala Američanka Mrs. Pottová patentovat izolovaný kryt žehličky z azbestu a zaklapovací držadlo. Tento princip se pak v nejrůznějších variantách objevoval téměř do poloviny 20. století. My jej známe jako tzv. americkou žehličku.
O pár let později (1882) si Američan Henry Steely patentoval první elektrickou žehličku.

Zdeněk Skalický,
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí
Adresa:
17. listopadu 72
Ústí nad Orlicí 562 01
Kontakty:
Tel.: +420 465 523 653
Tel./fax: +420 464 649 558
E-mail: info@muzeum-uo.cz
Web:
www.muzeum-uo.cz