Krajky, protinádorová aktivita rostlinných extraktů, Vojtova metoda a její využití, glukóza a kofein v energetických nápojích nebo pronikání křesťanství do zemí Dálného východu. To jsou jen některá z témat, která ve čtvrtek odpoledne prezentovali studenti, kteří postoupili do krajského kola soutěže Středoškolské odborné činnosti.

 Témata ukazují nejen šíři zájmů studentů, ale i hloubku jejich znalostí dané problematiky. Za prezentovanými pracemi byly nejen hodiny výzkumu, někteří studenti na nich pracovali dokonce několik let. A na výsledcích to bylo znát.

„Studenti mají dobrá témata, dobře zpracovaná,“ pochvaloval si místostarosta města Chrudim Jaroslav Trávníček, který se klání účastní pravidelně. „Bohužel jim ale ještě trochu chybí projev. Tak, aby dokázali obhájit své myšlenky a závěry. Ale pro mnoho z nich je to právě první příležitost takto se veřejně prezentovat. Je to pro ně výborná škola,“ doplnil.

Při samotných prezentacích byla na některých patrná větší či menší nervozita, další naopak působili naprosto suverénně.
Vítěze v jednotlivých oblastech čeká postup do celostátního kola, které se koná v červnu v Olomouci.

„Středoškolská odborná činnost je dobrovolná,“ připomněla ředitelka gymnázia Klára Jelinková. „Pro některé účastníky je účast prestiž, pro jiné může představovat výhodu u přijímacích zkoušek na vysoké školy, jiné motivuje i vidina postupu na mezinárodní soutěže,“ uzavřela.