„Nyní se dodělávají poslední nosné části v suterénu a bude se připravovat první strop. Na přelomu listopadu a prosince by měla být hotová nosná konstrukce, aby pak bylo možné dělat rozvody a podobně,“ uvedl na pondělním kontrolním dni Radek Malínský, který provádí technický dozor investora. „Vypadá to, že stavbaři dodrží termín, takže příští rok by se měla otevřít jak přístavba, tak Letní pláž, která byla letos zavřená,“ dodal primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Žádné větší problémy se zatím podle technického dozoru neobjevily. „Akorát tu byly sítě, o kterých se nevědělo, čí jsou. Ale to je tak asi všude, když se hrábne do země. Už je to vše vyřešené,“ vysvětlil Malínský.

Stavbě zatím přeje i počasí. „Doufáme, že než začnou mrazy, bude nosná konstrukce hotová. Ale i za normálních mrazů se dá pracovat, jde jen o to, aby nebyly extrémní,“ řekl Malínský.

Nový bazén, který bude mít šest drah, bude napojen na stávající 50metrový bazén. Návštěvníci tak budou mít k dispozici již existující zázemí. Zároveň bude splňovat oficiální parametry na pořádání závodů.

Využívat ho bude i plavecká škola. „Tím by se v 50metrovém bazénu a zóně aqua uvolnilo místo pro veřejnost. Z kapacitních důvodů tak považujeme výstavbu bazénu jako nutnou,“ dodala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

„V současnosti nejsme schopni uspokojit poptávku plaveckých nebo sportovních klubů, které bazén využívají k regeneraci či kondiční přípravě. Místa nejsou a je to na úkor veřejnosti. Proto tady ten bazén stavíme,“ potvrdil ředitel aquacentra Jiří Vysoudil.

Bazén ročně navštíví v průměru 450 tisíc lidí, k omezení jeho provozu nyní nedochází. „Jsme hrozně rádi, že nám stavební firma vyšla vstříc a montáž dělicí stěny udělala v době naší každoroční výluky - poslední týden v srpnu a první týden v září. Opravdu se jim to povedlo a mohli jsme otevřít,“ řekl Vysoudil.

Přístavba navíc umožní rozšířit nabídku služeb. „Nově se tu objeví rehabilitační cvičení, plavání pro seniory nebo těhotenské plavání,“ řekl primátor.

Bazén vyjde na 65 milionů korun. Radnice sice opakovaně podávala žádost na ministerstvo školství o dotaci, té se ale nedočkala. Poprvé o ni přišla kvůli kauze pochybného přerozdělování dotací na ministerstvu školství, do níž byl zapleten tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

Peníze proto půjdou z rozpočtu města. Na nutnosti výstavby „pětadvacítky“ mezi zastupiteli panovala neobvyklá shoda. „Jsem rozhodně pro. Druhý bazén je potřeba - už kvůli povinné výuce plavání na základních školách,“ poznamenal Jan Linhart (Patrioti Pardubic).