V krajském městě přibude další místo, které budou moci legálně využívat sprejeři. Po podchodu vedoucímu pod železniční tratí v ulici K Pardubičkám to bude podchod, který se nachází v ulici Dašická u železničního přejezdu. Vedení radnice je totiž se spoluprací s graffiti komunitou spokojeno.

„Spolupráci s komunitou graffiti na legální ploše hodnotíme po roce velmi pozitivně. Umělecká díla jsou povedená a jsou zpestřením původních prostor. Sprejeři v okolí podchodu navíc iniciativně odstranili některé výtvory z nelegálních ploch. Další důvěru si zaslouží, rozhodli jsme se proto prodloužit spolupráci o dva roky a uvolnit další volnou plochu pro jejich tvorbu,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký.

Musí dodržet podmínky

Tvůrci musí dodržovat určité podmínky. Mají povinnost oznámit záměr využití těchto ploch minimálně pět dnů předem, a to prostřednictvím SMS nebo e-mailu radnici, policii či městskému obvodu.

„Sprejeři budou i nadále zodpovídat za stav ploch určených pro graffiti a po skončení akce uklidí přilehlé prostory. V případě, že dojde k poškození, musí závady odstranit do třiceti dnů, včetně provokujících a nemravných motivů,“ dodal náměstek Rychtecký.

Oba podchody budou označeny cedulkami s informací, že se jedná o legální graffiti. Zároveň na nich bude uveden kontakt na dvě klíčové osoby, které pardubickou komunitu zastřešují. Loni Služby města Pardubic daly sprejerům k dispozici 120 metrů dlouhou a 3,7 metru vysokou stěnu. Sprejeři vytvořili obraz složený ze staveb typických pro Pardubice a okolí a zakomponovali do něj vozy technických služeb.