Meta překonána

„Upřímně, nečekali jsme to, jsme velmi překvapeni a máme radost. Je skvělé, když může být Konzum společně se svými zákazníky prospěšný regionu, ve kterém působíme," neskrývá nadšení vedoucí obchodní skupiny Tomáš Pokorný. Jak přiznává, částka sto tisíc korun na kontě transparentní veřejné sbírky byla pro Konzum vysněnou metou. „Před startem sbírky jsme si říkali, že bylo příjemné a také velmi užitečné, ve vztahu k neziskovkám v našem regionu, kdyby se mezi veřejností podařilo vybrat sumu sto tisíc, ke které my bychom přidali stejnou částku. Společně bychom tedy mohli rozdělit dvě stě tisíc, což už je velmi zajímavá částka. To by bylo bývalo super. Ale moc jsme tomu nevěřili," říká upřímně.

Třicet projektů

Sen se stal skutečností díky lidem, zákazníkům Konzumu a těm, které oslovily samy neziskovky. Do projektu Společně za úsměv 2013 zapojily tři desítky svých projektů, které mají jedno společné – sociální podtext. Nejpočetněji je zastoupen okres Ústí nad Orlicí, několik projektů je z okresů Rychnov nad Kněžnou, Svitavy a Náchod, tedy z míst, kam sahá síť prodejen obchodního družstva Konzum. „Zákazníci si mohou ze speciálních letáků vystřihnout dárcovský kupon vybrané neziskové organizace, který společně s částkou třicet korun složí na pokladně některé z prodejen. Tím finančně přispějí na konkrétní sociální projekt v našem regionu. Zároveň tak spolurozhodnou o rozdělení částky sto tisíc korun, kterou na podporu neziskovek věnuje Konzum," vysvětluje způsob jak přispět Miloslav Hlavsa.

Dokázali to!

Slova Tomáše Pokorného potvrzují, že veřejná sbírka byla pro Konzum velkou neznámou: „Netušili jsme, jak dokážeme zaujmout naše zákazníky, jak budou reagovat, jak se nám je podaří rozhýbat. Netušili jsme, jak se podaří do sbírky zapojit jednotlivé neziskovky, jak se jim bude dařit oslovovat veřejnost, klienty, přátele, sympatizanty." Jednoduchou odpověď na otázku, jak se to podařilo, dává pohled na on-line počitadlo. „Lze to vyjádřit jedním slovem – skvěle! A my můžeme jenom říci: Díky, naši zákazníci!" dodává Tomáš Pokorný.
Projekt Společně za úsměv 2013 spěje do cíle. Přijímání dárcovských kuponů skončí ve čtvrtek 31. října. Před neziskovkami a veřejností je cílová rovinka, která vybízí k mohutnému finiši! Co bude, až projekt protne cílovou pásku? Podle „hlasování" veřejnosti Konzum neziskovkám rozdělí vybranou částku. Získají i procenta ze stotisícového daru Konzumu, podíl získají také podle sympatií veřejnosti. „Veškeré náklady, které se sbírkou vznikly, jsme financovali z vlastních zdrojů a ve spolupráci s partnery sbírky, kterým patří také velké díky," připomíná Tomáš Pokorný.

Červený kříž vede

Největší přízni mezi dárci se těší projekt Oblastního spolku Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí na rekonstrukci skladu humanitární pomoci a ošacovacího střediska. Ke včerejšímu dni obdržel již 670 příspěvků. „Projekt hodnotíme velmi kladně, hodnotili bychom ho tak, i kdybychom tolik kuponků nezískali. Každá snaha jak přispět je totiž vítaná. V dnešní době je velmi složité získat na rozvoj finanční prostředky," podotýká ředitel oblastního spolku Jiří Preclík. „Mobilizaci" svých členů a příznivců Červený kříž nepodcenil, informace se dostaly ke všem jeho organizacím a členům, kuponky navíc rozdávali při Světových dnech první pomoci nebo na Veletrhu sociálních služeb.
Na opačném pólu se prozatím nacházejí například Canisterapie, o. s., Studnice u Náchoda, českotřebovský DDM Kamarád nebo občanské sdružení Kontakt Ústí nad Orlicí. Ale nic ještě není ztraceno. A hlavně, jak připomíná Tomáš Pokorný: „Skvělé je to, že všechny projekty mají své příznivce, od kterých získaly příspěvek ve veřejné sbírce, a tedy i část našeho daru, byť třeba jen minimální. Vždyť i minimální pomoc je pomoc a je úžasné, že společně jsme to dokázali. Díky!"
Společnost Konzum organizuje grantový program „Společně za úsměv" již od roku 2001, neziskovým organizacím v regionu již rozdělil přes dva miliony korun. Mediálním partnerem je regionální Deník.