Co bylo při opravách chaty nejtěžší?
Na to se dá koukat ze dvou pohledů. Pro mě samotného to bylo shánění peněz. Stavebně bylo pro kluky nejtěžší to, co nečekali – repase oken a dveří. Vykopat, odvodnit, naházet sanační omítku – to všechno jsme čekali. Je to pracný a trvá to spoustu hodin a když se na ten dům podíváte, tak to ani neregistrujete. Ale ono to zabralo mnoho týdnů.

Máte zde odpracováno, ale i odpočato. Jak se tu spí?
Tady se spí výborně. Je to především zásluhou úžasné krajiny a ticha, které tu vládne a tesaře pana Klejcha, který udělal báječné postele. Dříve jsme měli sektorový nábytek z prapodivný dřevotřísky dělaný na míru. Byly krátký a ani já se svými 170 centimetry jsem se do nich nevešel. Na nové posteli jsem spal, jak by řekl Bolek Polívka, jako „zařezané děcko".

Chata bude sloužit PEN klubu. Jak bude využívaná?
Klub čítá asi 200 členů, z toho asi 20 až 30 zahraničních. Chata bude otevřená pro veřejnost. Není izolována jen pro naše členy. Přednostně by tu měli být literáti, ale není to podmínka. Žijeme v době, kdy se musíme starat o ekonomiku a dům prostě musí vydělávat. Nelze říct, že když tu nejsou spisovatelé, tak to bude zavřené. To by byla hloupost. Bude tu ale vždy nějaká rezerva pro členy PEN klubu. Jinak to poběží jako legendární a zcela ojedinělý penzionek v republice.

Bude lákavé pro zájemce spát v místech, kde kráčely dějiny a velká jména naší literatury?
Já myslím, že ano. A považoval bych za vhodné, kdyby se časem udělaly na pokoje cedulky. Například pokoj, který si pravidelně pronajímá Ivan Klíma. Kdyby to tam bylo napsané, tak by to lidé věděli a řekli si: „aha, tak já bydlím v místě, kde spává Ivan Klíma." To by bylo hezký. Já sám bych si takové informace vážil.

Bude pokoj, ve kterém spává Jiří Dědeček pro veřejnost, nebo zůstane malým, skromně vybaveným, prezidentským apartmánem?
To si nemůžeme dovolit. Já se sem dostanu dvakrát, možná třikrát do roka. Takže pokoj musí sloužit normálnímu ubytování. Také bych si ale vážil, kdyby bylo napsáno: „Toto je obvykle pokoj Jiřího Dědečka." To by se mi líbilo.