Kvitoval to především staronový chrudimský poslanec Jan Chvojka, který se za Sobotku stavěl od samého počátku. Smířlivě však po jednání klubu mluvil i do sněmovny vykroužkovaný starosta Náchoda Jan Birke, jenž se označuje za Haškovce.

„Nestavěl bych to ale tak, že bychom prohráli. Situaci je třeba uklidnit a stát nohama pevně na zemi, přestává být legrace," řekl smířlivě.

Podle informací Deníku přívrženci Haškovců byli na jednání klubu v naprosté menšině a téměř se neprojevovali. Podle Chvojky se devadesát procent poslanců z padesátičlenného klubu postavilo za Sobotku. „Ano, i tak se to dát interpretovat. Sám jsem se do diskuze také nepřihlásil," připustil Birke.

Trutnovský poslanec Robina Böhnisch v úterý nezvedal telefon, ale soudě podle jeho předchozích vyjádření a kritického postoji k zemanovcům stojí rovněž za Sobotkou. Neznámý je pouze postoj nového poslance Pavla Havíře.

Na druhou stranu si však poslanci ČSSD zvolili za předsedu svého klubu Jeronýma Tejce, který patří k Haškovu křídlu. To dokládá, že vnitrostranický boj ve straně není zdaleka u konce.

Za Sobotkou navíc stojí, například na Chrudimsku, i velká část členské základny, jak je patrné ze záplavy ohlasů na sociálních sítích. Podporuje ho většina vedení pardubické krajské ČSSD, vyjma hejtmana Martina Netolického.

Straníci za Sobotku

Taktéž šéfka hradecké krajské organizace ČSSD Hana Orgoníková stojí bezvýhradně za Sobotkou. Ale šéf pardubické krajské buňky Miroslav Váňa za Haškem, ačkoliv to explicitně neřekl.

„Můj postoj je stejný jako hejtmana Netolického – předseda strany by měl z neúspěchu ČSSD ve volbách vyvodit osobní odpovědnost. Ovšem způsob, jakým situaci řešit, by měl být jiný, než vidíme. Je třeba svolat ústřední výbor a tam si vše vyříkat. Mělo by to mít štábní kulturu a noblesu, což se o současném dění ve straně říci nedá," řekl Váňa.

Nechat vše až na mimořádný sjezd, jak požaduje Sobotka, ale odmítá. I to je jedním ze signálů potvrzujících, že Váňa spíš stojí za Michalem Haškem.

„Svolání sjezdu, to je běh na dlouhou trať, nikoliv řádu týdnů, ale měsíců," řekl. Naproti tomu ústřední výbor se má sejít 10. listopadu.