Vytoužený sníh ubývá i na hřebenech Orlických hor, kudy vede část závodu a kde ještě v minulém týdnu pořadatelé uvažovali o využití saní. „Po celý den prší, a to i ve vrcholových oblastech. V tuto chvíli je sněhová pokrývka na hřebenech do deseti centimetrů," uvedl Josef Hepnar, zástupce náčelníka Horské služby v Orlických horách.

Ještě o víkendu to bylo jednou tolik. „Bohužel podmínky závodu teď příliš nepřejí. Ale podle předpovědi by mělo začít sněžit v úterý," dodal Josef Hepnar.
V to stále věří i ředitel závodu Pavel Kučera. „Stačilo by, kdyby napadlo kolem deseti centimetrů. Se saněmi bychom poté mohli vyjet," upřesnil. Alespoň při etapě vedoucí po horských stezkách.
To, že by závod byl ohrožen, je ale vyloučené. Musheři byli včas informováni o situaci a do depa v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, odkud se bude startovat, přijeli vybaveni na obě varianty.

Jejich výbavu tak doplnila i tréninkové kára.
„Je to trochu zvláštní pohled. Do Deštného jezdíme už několik let vždy v tomto období, a to i kvůli Šediváčkovu longu. Za celou tu dobu vidíme letos poprvé psy na trávě a místo saní připravené káry," uvedla Jana Kubíčková, která s rodinou v Deštném tráví dovolenou.

„Zeleno" však není v Deštném během závodu poprvé. „Podobně špatné sněhové podmínky panovaly před startem v roce 2007. Tehdy jsme start o den odložili  a závod bylo možné ve zkrácené podobě jet na saních," objasnil Pavel Kučera.
Organizátoři však počítají se všemi variantami. Ať už se bude muset jen pouze na kárách, v kombinaci se saněmi anebo při velkém štěstí, kdy by během jediného večera napadlo dvacet centimetrů.
„Počítáme se vším. Předpověď se mění každý den, tudíž jsou připraveny tři možnosti," dodává na stránkách závodu další z pořadatelského týmu Slavomír Říčan.
První z nich je tou nejžádanější, a to pokud by skutečně nasněžilo, jely by se všechny čtyři etapy v nezměněné podobě. Celkem by musheři najeli 224 kilometrů.

Druhá počítá s kombinací kár a saní, kdy by doznaly úpravy jen některé z etap. Ta nejméně vytoužená, avšak zatím stále více pravděpodobná, počítá s jízdou pouze „na kolečkách". Při takové variantě by byly všechny etapy zkráceny, jedna by měřila kolem 32 kilometrů.
Psí spřežení na etapový závod Šediváčkův long vyrazí ve středu dopoledne, závod skončí v sobotu.

Pro mushery je to jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelších závodů v České republice.
Letos se na startovní čáru postaví 110 účastníků z devíti zemí, přičemž limit přihlášek byl vyčerpán už čtvrt roku předem. Vloni trať Šediváčkova longu, který je pojmenovaný po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku, vyhrál Vít Kolátor.