„V prosinci jsem byl dva týdny nemocný, navíc nebývám při čtvrtečních jednáních sněmovny, kdy se hlasuje o mezinárodních smlouvách. Zasedá totiž legislativní rada vlády, jejímž jsem členem. Navíc je i spousta práce ve výborech," vysvětluje hradecký poslanec ODS Pavel Staněk. Podle Kohovolit.eu byl pouze na 62 procentech důležitých hlasování.

Podobně se obhajuje i další častý absentér, pardubický poslanec Václav Cempírek z TOP 09. „Ve čtvrtek bývají interpelace a to tam většinou nebývám. Právě mezinárodní smlouvy a některé zákony jsou časovány do okrajových částí pracovního dne, kdy probíhají důležitá jednání sněmovních výborů. Nemůžu být všude, časově se s jednáním pléna mnohdy překrývají," tvrdí Cempírek.

Jak dodal, pracuje v hospodářském, kontrolním či petičním výboru. „Kolega Josef Cogan asi sedí ve sněmovně pořád a není v tak důležitých výborech," dodal Cempírek ke svému stranickému kolegovi z Nové Paky, který měl vloni při hlasování naopak stoprocentní účast.

„Já myslím, že je otázkou svědomí každého poslance, jestli chodí nebo nechodí na jednání pléna. Hlasování je nejvýznamnější formou výkon mandátu" kontruje poslanec Cogan.

Jak podotkl, sám je také členem dvou výborů – mandátového a imunitního a rozpočtového. „Jenže ty zasedají většinou mimo čas jednání sněmovny a pokud výjimečně v době schůze, probíhají v jejích přestávkách," dodal.

Východočeští poslanci s nejvyšší účastí při hlasováních.

Východočeští poslanci s nejnižší účastí při hlasováních

Žebříček absentérů

Pořadové číslo umístění mezi poslanci, jméno, politická strana a jejich procentuální účast při důležitých hlasováních

22. Pavel Staněk ODS 62 %
30. Václav Cempírek TOP 09 67 %
34. Jiří Štětina VV 71 %
43. Robin Böhnisch ČSSD 74 %
50. Zdeňka Horníková ODS 76 %
55. Miroslav Váňa ČSSD 77 %
85. Leoš Heger TOP 09 82 %
88. Radim Jirout ODS 82 %
91. Vladimíra Lesenská ČSSD 83 %
95. Jan Chvojka ČSSD 84 %
96. Václav Neubauer ČSSD 84 %
99. Hana Orgoníková ČSSD 84 %
115. Jan Čechovský ODS 87 %
124. Soňa Marková KSČM 89 %
131. Miroslav Petráň VV 89 %
157. Jiří Oliva TOP 09 94 %
166. Jiří Skalický TOP 09 95 %
169. Jaroslav Martinů ODS 96 %
182. Květa Matušovská KSČM 98 %
187. Jan Pajer ODS 99 %
191. Josef Cogan TOP 09 100 %

Přehled účasti poslanců na hlasování (červen – prosinec 2012).

Výmluvy na přehlasování nebereme, říkají analytici

Kvalita není kvantita, mnozí „záškoláci" mohou například tvrdit, že pracují ve výborech, připravují návrhy zákonů a podobně. Skutečně?

„Částečně mají pravdu. Ovšem pokud je jejich neúčast při hlasováních 50 procent, je to už na pováženou," podotýkají analytici ze sdružení Kohovolit.eu, které analýzu docházky poslanců na hlasování sněmovny zpracovalo..

„Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do sněmovny „nemá smysl", protože vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto tristní," řekl analytik Kohovolit.eu Kamil Gregor.

Z analýzy byli vyřazeni poslanci, kteří nebyli členy dolní komory po celé období loňského druhého pololetí, a David Rath. Celkem tak studie hodnotila docházku nikoliv 200, ale jen 192 poslanců.

Z hlediska všech poslanců při důležitých hlasováních chyběl nejčastěji opět poslanec ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Účastnil se pouze 32 procent důležitých hlasování. Skončil tak daleko i za největším východočeským absentérem, Pavlem Staňkem z ODS.

Sdružení Kohovolit.eu vybralo pro svoje srovnání pouze 30 procent zásadnějších hlasování. Kromě toho poslanci na schůzích schvalují třeba různé zprávy nebo hlasují o programu schůze a dalších procedurálních záležitostech.

„Opět se ukazuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády, například Petra Nečase, Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska," dodal Gregor. 

Jen zvedají ruce? Nemají co na práci

Náchod – Velkým kritikem vytýkavých pohledů kamer do prázdného jednacího sálu sněmovny nebo analýz, kolikrát kdo chyběl při hlasování, je náchodská poslankyně ODS Zdeňka Horníková. Sama je také častým „záškolákem" při hlasováních, vloni chyběla při čtvrtině hlasování. „To je ale nicneříkající informace, nikdy mě nezajímala a už vůbec mě nezajímá, co si o tom myslí voliči," řekla už dříve Deníku. Především u řady procedurálních záležitostí podle ní nemá nejmenší význam v lavici sedět. „Je to ztráta času. To by pak poslanec měl za mechanickou práci při zvedání ruky brát 35 korun na hodinu, víc by si nezasloužil. Dokonce bych řekla, že ti, co tam neustále sedí, zjevně nemají nic na práci," míní Horníková. Sama při méně důležitých hlasováních odchází do kanceláře nebo zařizuje záležitosti pro práci ve výborech.