Opakované telefony po několikrát vždy zvedla manželka. S jí vrozenou zdvořilostí se opakovanému masírování nijak nebránila a pozvánku na údajně slavnostní posezení slíbila. Mne přesvědčila natolik, že jsem s ní jednoho dne vyrazil. Jsem k podobným akcím velmi nedůvěřivý, téměř ke všemu mám výhrady, připomínky apod. Manželka byla ujišťována telefonem, že obdržíme úžasný dárek mající hodnotu 2000 Kč, bude slavnostní večeře a nebude vše trvat déle než jednu hodinu. No je to určitý druh jiné činnosti, neberte to!? Zvláště, když jí sousedka utvrdila, že na podobné akci byla a dostala od O2 mobilní telefon.Vyrazili jsme a protože jsem dost prostořeký, slíbil jsem také, že se zdržím projevů.
Finále se odehrávalo ve Vysokém Mýtě v jedné restauraci 25. listopadu o 19. hodině. Byli jsme na místě včas, mezi prvními. Hned po vejití do chodby byla prezentace, následně uvedení do lokálu další osobou, vše za rychlého tlachání, že se nejedná opravdu o prodejní prezentaci atd. V čele místnosti, kam jsme byli uvedeni, vyrovnány kovové a jiné hrnce, nádoby, jakási světlá přikrývka a ještě vysavač.
Bylo to jasné. Zatím jsem se zdržel projevů a čekal, jaký postup šmejdi zvolí. Bylo nás tam celkem 5 dvojic seniorů. Hlavní řečník představil sebe, firmu, kterou zastupuje, a skutečně i úlohu našich pevných telefonních linek. Samozřejmě je to nejrychlejší a velmi lehce zjistitelný způsob nabourání se do určitého soukromí. Hned mne také zaujalo, že mezi námi nebyli žádní mladší účastníci – tedy cílené způsoby vlivů.
Šmejd poměrně slovně nesourodě přítomné mystifikoval o tom, jaké máme všichni štěstí, že jsme přišli, neboť vyslechnutím přednášky o zdravém vaření v nádobách jimi dodávaných si přinejmenším snad zachraňujeme život. Byla citována jakási statistika o velkém procentu rakoviny z nezdravého vaření, nárůst hypertenze apod. Když bych ho bral vážně, tak jsem se vlastně měl divit, že ještě žiju. Je tedy v zájmu každého ze zúčastněných a jejich rodin, aby používal hrnce, na které právě civí, neboť jsou vlastně svou úžasností téměř zázračné. Mnohokrát opakoval, že má v rodině doktora, který se denně s těmito nemocemi setkává, a je životně nutné používat ukázkové hrnce, abychom předčasně nezemřeli. To už jsem nevydržel a probroukl, že mám v rodině také doktorku, ale práv, aby si dal pozor na jazyk a nezastrašoval lidi. Bez známek zaváhání jako kolovrátek v naučeném textu pokračoval.
Cílené postřehy :
- zasedací pořádek byl po dvojicích, na závěr postupně ke každé dvojici zasedl jeden ze šmejdů a jal se přesvědčovat k zaručeně „výhodné" koupi. Dávno už bylo zapomenuto, že se jejich vlastními proklamacemi nemělo jednat o prodejní předvádění.
- zboží bylo „úžasně" laciné – sada hrnců a misek v celkovém počtu asi osmi kusů za 30 000 Kč, vysavač s vodním filtrem za 20 000 Kč, deka za 5 000 Kč, dva keramické nože také za 5 000 Kč. Ceny ÚMYSLNĚ nadnesené, protože v závěrečném jednání se licituje dolů, aby byla zjevná vůle „úžasně levné" výhody.
- působení na city, že jde o zdraví rodiny, strašení nemocemi je cílené vzhledem k tomu, že na podobné seance jsou zváni senioři. Tito, jak známo, mají vyvinutý cit pro své rodinné členy a jsou poměrně lehce zmanipulovatelní.
- opakovaným telefonickým zvaním a slibovaným „úžasným" dárkem v hodnotě 2000 Kč!!! a zdůrazňováním zdánlivé spoluúčasti O2 je vyvoláván pocit určité serióznosti.
LIDÉ, BDĚTE – těchto příběhů a jemu podobných se u nás denně odehrává mnoho v různých podobách!!! Svědčí o bezcharakternosti a lidském hyenizmu. Událost je pravdivá, z nedávné doby a z našeho kraje.
Vystupující ŠMEJDI zastupovali firmu „VICTORIA DIAMOND" zabývající se prodejem hrnců z nějakých litých materiálů. Ohlasy na internetu většinou negativní. A na samotné akci? Opět se našli senioři, kteří byli zmanipulováni, koupili, podepsali smlouvu apod.
Třešnička na dortu: „úžasný dárek" deklamovaný s hodnotou 2000 Kč – výkřik NEOMALENOSTI, UBOHÉ INTELIGENCE A IGNORANCE: zapékací mísa, použitelná jen do 230 stupňů Celsia, nepoužitelná na plameni (plyn apod.) ani na elektrické ploténce. Made in P.R.C. (People´s Republic of China, tedy „čínská kvalita"). NO NEBERTE TO ZA TY DVA LITRY!!!
Kolegyně a kolegové, senioři – choďte na podobné akce. Přijdete o iluze, o peníze a o klid v duši, že jste byli naivní a naletěli.Vzpomínka zatrpklosti zůstává nesmazatelně. Je to silný zážitek BLBOSTI!!!
S pozdravem ŠMEJDŮM ZMAR, SENIORŮM ZDAR!
Jan Mračno