Ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek vysvětlil, proč byl hřebeček představen veřejnosti až po deseti dnech od narození. „Klisna měla určité poporodní problémy, ale nyní už je v pořádku,“ uvedl.

Prvenství v letošních porodech tedy drží Slatiňany, ale už i kladrubský hřebčín má přírůstek. „Ještě čekáme narození třiasedmdesáti hříbat, z toho bude 35 ve Slatiňanech,“ řekl Machek.

Do odstavení si budou novorozenci užívat přítomnosti matek, a to po dobu pěti až devíti měsíců. Potom je čeká až do tří let pobyt v hříbárně, která se pro ty slatiňanské nachází ve slavické oboře. „Až se vrátí zpět do hřebčína, budou absolvovat výcvik, který trvá jedenáct měsíců. Je ukončen výkonnostními zkouškami. Ty určí, zda si některé ponecháme na chov a ostatní prodáme,“ uvedl ředitel Jiří Machek.

Starokladrubský kůň je typicky ceremoniální, je určen k zapřažení do kočárů. Je ale hodně všestranný takže se dá běžně osedlat a absolvovat klasické drezurní soutěže. Má klidnou povahu, může být ideálním partnerem pro takzvané hobby jezdce. 

Hřebčín Slatiňany součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem od roku 1992.