Ačkoliv sezona na zimním stadionu ve Skutči skončila již v polovině března, jeho budova rozhodně neosiřela.

Bruslaře nahradili například diváci, kteří sem zavítali u příležitosti dvou koncertů v rámci festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Ten poslední se odehrál včera. Nicméně město má se stadionem velké plány. Hodlá jej upravit tak, aby byl jeho provoz ekonomičtější.

Méně čpavku

Vedení radnice má již hotový projekt, se kterým čeká, až Státní fond životního prostředí vypíše vhodný dotační titul. Cílem Skutečských je totiž přestavět strojovnu, zefektivnit technologii chlazení ledové plochy a snížit poměr čpavku, který se používá.

„Dokumentace je připravená, čekáme na dotační titul. Jeden už proběhl, jenže na peníze dosáhlo jen asi pět stadionů v republice. Nová výzva by měla mít změněné podmínky ve smyslu jednak grantů a zároveň půjček s výhodným úvěrem," poznamenává skutečský starosta Pavel Bezděk s tím, že by ministerstvo mělo zveřejnit podmínky v průběhu letních prázdnin.

Tenčí led

Aby byl provoz stadionu lacinější, město také plánuje zmenšit ledovou plochu. Pavel Bezděk rovnou uklidňuje, že nepůjde o změnu tak razantní, aby bruslaři naráželi do mantinelů. Důvod je prostý. Podklad pod ledem není úplně rovný, pročež se voda hromadí u mantinelů a tloušťka ledu tu dosahuje až osmi centimetrů, což znamená velké náklady na chlazení. Posunutím mantinelů by se podklad vyrovnal. „Změnu bruslaři ani nepocítí," dodává starosta.

Město pamatuje na zázemí pro hokejisty i sváteční bruslaře a na Ministerstvo školství ČR už podalo žádost o dotaci na rekonstrukci sociálních zřízení a šaten.

„Normální" zájem

Uplynulá sezona na zimním stadionu se podle slov ředitele Městských sportovišť Tomáše Kopeckého nelišila od těch předchozích. „Od října do března si na stadion našlo cestu přes 30 000 diváků a bruslařů," uvádí Kopecký.