Noc na pátek prověřila techniku

„Poslední dva dny a hlavně noc na pátek byly opravdu ve znamení intenzivní práce. Veškerá technika byla celou noc venku. Naštěstí nás nikde nezradila, všechno bylo v provozu. Takže jsme nápor zimy zvládali," řekl v pátek ráno Orlickému deníku Roman Vodička z ústecké správy a údržby silnic.
„Vydatné sněžení doprovázel i silný vítr, takže se místy tvořily sněhové jazyky. Ta noc byla skutečně velice náročná. V pátek dopoledne se ale situace začala uklidňovat. Vozovky jsou v celém okrese sjízdné. Chemicky udržované komunikace jsou mokré, místy se zbytky rozbředlého sněhu, na ostatních je vrstva ujetého sněhu, v nebezpečných místech jsou pokryty posypem, který ještě doděláváme," upřesnil silničář. Na silnicích okresu bylo podle jeho slov šestadvacet sypačů, v tomto počtu jsou i dodavatelsky nasmlouvané vozy. V akci byla i pomocná technika: traktorové radlice.

Neprůjezdné úseky nezaznamenali

„Zatím ještě nedošlo k takové situaci, která by vyžadovala nasazení šípových pluhů, sněhových metačů nebo fréz. To, že by některé úseky silnic byly neprůjezdné, jsme zatím nezaznamenali. Je pravdou, že v některých stoupáních vázla nákladní vozidla, šlo ale o chvilkové záležitosti, které se poměrně rychle řešily," doplnil. Podle Romana Vodičky zatím ve vztahu k počasí žádný kalamitní stav na komunikacích nenastal. Okresu se vyhnulo i avizované náledí. „Vysloveně náledí jsme tu neměli. Kluzké vozovky ale určitě byly. Mokrý sníh se rychle najížděl a v noci mrznul, takže se tvořil velice kluzký zledovatělý povrch," upřesnil.
Předpověď počasí na víkend je k silničářům poměrně milosrdná. Především nepředpokládá vydatné sněžení. „Úplně v klidu nemůžeme být. Sníh, který teď napadl, je prašan. I mírný vítr může způsobit tvorbu sněhových jazyků. Rozhodně zůstáváme v pohotovosti," uzavřel silničář.

Stále stejný model?

„Přizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky" – to je zaklínadlo, které v těchto dnech skloňují ve všech pádech dopravní policisté. K nim se přidávají také silničáři, kteří řidiče vyzývají k nejvyšší obezřetnosti. I přesto ale počasí nemálo řidičů opět překvapilo.
Nejhorší bylo úterý, kdy bylo podle sdělení policie šetřeno v okrese třicet šest dopravních nehod. Dvaadvacet z nich bylo „bez oznamovací povinnosti", tedy především bez zranění. Čtrnáct nehod bylo vážnějšího charakteru. „Devadesát pět procent těchto nehod bylo způsobeno tím, že řidiči podcenili své schopnosti a nepřizpůsobili rychlost vozidla stavu vozovky," uvedla včera tisková mluvčí Lenka Vilímková. Jak dodala, ve středu se již situace zlepšila, zaznamenáno bylo „jen" dvanáct nehod, tento trend pokračoval i ve čtvrtek, kdy se bouralo devětkrát.
Dá se tedy konstatovat, že se opět opakuje ustálený model. Řidiče zaskočí první nápor zimy a chvíli jim trvá, než se přizpůsobí. A především sundají nohu z plynu. To se totiž rozhodně vyplatí.