Když se narodí miminko příliš brzy, je to pro jeho maminku i celou rodinu obrovská psychická zátěž. Ženám po předčasném porodu i jejich „kulíškům", jak se říká předčasně narozeným dětem, pomáhá dobrovolnický projekt „Mámy pro mámy".

Projekt Nedoklubka

Rozjelo jej občanské sdružení Nedoklubko, jehož cílem je podporovat rodiny s předčasně narozenými dětmi. Vyráběním dárečků pro maminky a oblečků pro nedonošená miminka se do projektu zapojilo i Mateřské centrum Medvídek v Ústí nad Orlicí. Pro dobrou věc se nadchla řada dobrovolníků. „Do vyrábění dárečků se zapojily jak obětavé dlouhodobé pletařky a šičky, tak základní školy a mateřská a rodinná centra," říká vedoucí mateřského centra Katka Fišarová. Postupně se nakupila řada věcí, které v minulých dnech odvezla koordinátorka Nedoklubka Petra Klohnová společně s Katkou Fišarovou do pardubické nemocnice. Pletené soupravičky, rychlozavinovačky, dečky, polohovátka i další dárečky pro maminky, jako například papírová přáníčka se slovy povzbuzení, převzala s díky staniční sestra Michaela Sodomková.
Do projektu „Mámy pro mámy" se může zapojit kdokoliv, nejen mateřská centra, ale i jednotlivci, školy, školky, zájmové organizace… Co konkrétně nedonošená miminka  potřebují, jaké velikosti mají věci mít, čím potěší jejich ustarané maminky, poradí zájemcům koordinátorky Nedoklubka.  „O Vánocích jsem jedné mamince předávala dáreček a měla ohromnou radost. Ve chvíli, která velmi psychicky stresuje, viděla, že za ní někdo stojí, není na to sama," podotkla Petra Klohnová. Prožila si navlas to samé jako maminka předčasně narozeného dítěte. „Když vidíte miminko v inkubátoru v pletené čepičce, hned to vypadá lépe, než když nic takového nemá, jen z něho vedou kapačky," podotkla.

Vyrábí pravidelně

Mateřské centrum v Ústí  začalo vyrábět dárky pro rodiny nedonošených dětí vloni, počet maminek, které už něčím přispěly, je odhadován na třicet. Přidávají se i babičky a další rodinní příslušníci. „Scházeli jsme se každé první úterý v měsíci, teď si uděláme prázdninovou přestávku a po pauze začneme znovu vyrábět od září," uvedla Katka Fišarová a dodala: „Budeme vděční i za darovaný materiál: látky, vatelín, nekousavé vlny pro miminka… Stačí i zbytky, protože botičky nebo oblečky jsou skutečně malinké."    

Informace o projektu Mámy pro mámy lze nalézt na stránkách http://mamypromamy.blogspot.com/

Dobrovolníkům v okrese Ústí nad Orlicí poradí Petra Klohnová z Letohradu
petra.klohnova@seznam.cz nebo  Mateřské centrum Medvídek v Ústí nad Orlicí (medvidekuo@seznam.cz)