Obrovské pozdvižení vzbudilo zveřejnění výše platů šéfa jihočeského krajského nemocničního holdingu. Jeho šéf Martin Bláha si měsíčně přijde na více než 600 tisíc korun.
Jak Deník zjistil, předsedovi představenstva pardubického zdravotnického holdingu - společnosti Nemocnice Pardubického kraje - se o takové astronomické sumě může jen zdát.
„Hrubý měsíční příjem za rok 2016 nejvyššího managementu Nemocnice Pardubického kraje - tedy ředitele a představenstva - včetně odměn nepřesahuje 120 000 korun," řekl mluvčí holdingu Petr Husák.
Krajský nemocniční holding má tříčlenné představenstvo. Ředitele Tomáše Gottvalda v něm doplňují náměstci Petr Rudzan a Vladimír Ninger.
Zřizovatelem zdravotnického holdingu, v němž bylo vloni sloučeno všech pět krajských nemocnic - v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách, je pardubické hejtmanství.
Odměny šéfů krajských holdingů jsou několikanásobně nižší než v Budějovicích
Pardubický kraj - Ani ve zdejším krajském zdravotnickém holdingu nepanuje kritizovaná situace jako ve vedení jihočeských nemocnic, jejichž šéf Martin Bláha bere přes 600 tisíc měsíčně. Odměny vrcholných manažerů vloni založené společnosti Nemocnice Pardubického kraje (NPK) dosahují maximálně 120 tisíc korun.
Tvrdí to vedení pardubického hejtmanství, které je zřizovatelem akciovky, sdružující všech pět krajských nemocnic. „Hrubý měsíční příjem za rok 2016 nejvyššího managementu Nemocnice Pardubického kraje a.s. - tedy ředitele a představenstva - včetně odměn nepřesahuje 120 000 Kč," potvrdil mluvčí holdingu Petr Husák. Krajský nemocniční holding má tříčlenné představenstvo, ředitele Tomáše Gottvalda doplňují náměstci Petr Rudan a Vladimír Niger.
Ačkoliv sám Gottvald řekl, že se zveřejněním svého příjmu nemá problém, neboť ve srovnání s astronomickým platem jeho českobudějovického kolegy bude jeho odměna spíše pozitivní reklamou, nakonec se kraj omezil jen na výše citované vyjádření.
Pardubický kraj snížil počet ředitelů jednotlivých nemocnic z pěti na dva. Pardubickou a chrudimskou nemocnici vede bývalá primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, zbylé tři - orlickoústeckou, svitavskou a litomyšlskou pak exministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Snižující se ztráta
Platy manažerů však nepředstavují hlavní finanční zátěž, cílem personálního sjednocení vedení pěti nemocnic bylo nastolit jednotný styl řízení. Nemocnicím se po jejich loňské fúzi pod hlavičku holdingu daří. Stamilionové vyrovnávací platby už do nemocnic neproudí z krajského rozpočtu několik let a kraj jim odpouští pouze nájemné z budov a pojištění, přispívá i na provoz záchytky nebo pohotovosti, které zdravotní pojišťovny nehradí. Hospodaření nemocnic se pomalu hrabe z červených čísel. Ještě v polovině loňského roku management NPK očekával ztrátu za rok 2016 skoro 10 milionů korun, nakonec však bude sotva třetinová.
„Výsledky hospodaření za rok 2016 ještě nebyly projednány v orgánech společnosti. Již však proběhl audit účetnictví a očekáváme, že budeme za rok 2016 hospodařit se ztrátou na úrovni tří miliónů korun," uvedl včera mluvčí NPK Petr Husák. NPK hospodaří s ročním obratem 3,8 miliardy.
„Předpokládanou ztrátu tří milionů korun tak považujeme za vyrovnané hospodaření, tedy velmi dobrý výsledek," přisvědčil krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Černá díra
Krajské nemocnice nejvíc trápí, podobně jako nemocnice v celé republice, nedostatek personálu. Hejtmanství chystá masivní investice zejména v pardubické a orlickoústecké nemocnici, které mají být vlajkovými loďmi zdejšího zdravotnictví. Čeká je především výstavba nových centrálních příjmů. Zbylé tři nemocnice budou hrát druhé housle, ačkoliv se tomuto označení vedení holdingu brání. Přesto i do nich půjdou desítky milionů korun.
Zdravotnictví je už tradičně černou dírou, a to všude ve světě. Snahou politiků je ztráty omezit jednotným řízením, centralizací, specializacemi. Přesto se lidé podle radního Valtra prý i přes chystanou restrukturalizaci nemusejí bát omezování péče v žádné z pěti nemocnic. „Regionálně nebudeme ani omezovat výkony, pouze některé přesuneme do specializovaných center. Pojišťovny podobnou centralizaci podporují," dodal Valtr. Ve všech pěti nemocnicích mají být podle něj i nadále zastoupeny všechny stávající obory.