„Od počátku koronavirové krize jsme byli ubezpečování představiteli vlády, že nedojde ke změnám v rozpočtovém určení daní, a že nemáme jako samosprávy škrtat ve svých rozpočtech a naopak máme maximálně investovat. To jsme jako krajská samospráva naplnili, jelikož žádná investice, kterou máme naplánovanou, nebude pozastavena,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové se budou muset kraje a obce na podpoře ekonomiky a podnikání podílet. „Věřím, že nalezneme dostatek solidarity a nebudeme komunikovat prostřednictvím výzev a otevřených dopisů, nebudeme mezi obcemi vyvolávat zbytečnou paniku ohledně velkého krácení rozpočtů,“ píše ministryně v dopise adresovaném Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Podle hejtmana Netolického rozhodlo ministerstvo „o nás bez nás“. Samosprávy se budou muset ozvat.

„Velmi mě tento přístup mrzí. Kritizujeme Kalouska, že sáhl obcím a krajům do rozpočtového určení daní a zkrátil jejich příjmy, ale v čem se liší od přístupu současného ministerstva, které činí prakticky totéž?“ poukazuje Martin Netolický.

I bez dopadu kompenzačního bonusu se daňové příjmy Pardubického kraje propadnou meziročně o 800 milionů korun. „Jsem přesvědčený, že 15 miliard není pro stát neúnosná částka, zvláště když obce a kraje mohu svojí investiční činností pomoci návratu ekonomiky do normálu,“ uzavřel hejtman.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
V kraji přibylo od včerejška deset vyléčených, jedna nová oběť