Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který byl jedním z hlasitých kritiků záměru ministryně financí, nezůstal odpor samospráv bez odezvy. „První velký úspěch. Samosprávy se nedaly. Vláda má předložit návrhy kompenzace pro obce a kraje za vyplacené bonusy,“ vyjádřil se Netolický krátce po hlasování sněmovny.

Jenže jak se ukázalo, byla hejtmanova radost předčasná. Sladký pocit vítězství se změnil v hořkou pachuť. Doprovodné usnesení, které vládu zavazovalo, aby do konce června připravila návrh na jednorázovou kompenzaci na snížených daňových příjmů, bylo zpochybněno a na potřetí hlasováním nakonec neprošlo.

„Doporučuji nemít horkou hlavu a sledovat jednání Sněmovny pečlivě. Případně se někoho zeptat. Toto usnesení nakonec přijato nebylo!“ zchladil Martina Netolického jeho politický konkurent v blížících se krajských volbách, horký kandidát na hejtmana a poslanec za ANO Martin Kolovratník. Současný hejtman se nezmohl na víc než lakonickou odpověď. „Opravdu nemám čas se zabývat hádkami. Opravdu nemám. Na to mají čas jen někteří,“ reagoval Martin Netolický na vyjádření svého politického rivala.

Úplné fiasko však hlasování poslanců pro samosprávy a kraje nakonec přece jen nebylo. Parlamentem sice spoluúčast měst a obcí prošla, sněmovna se však většinou 143 hlasů dohodla na tom, že vláda do poloviny června připraví návrh řešení výpadku příjmů ze sdílených daní u obcí do tří tisíc obyvatel a finančního zajištění pro investice obcí a krajů v letech 2020 a 2021 v rozsahu minimálně 15 miliard.

Vizualizace stadionu. Součástí má být i tréninkové hřiště.
Město škrtá projekty, Letní stadion ale ne

Přece jen malé vítězství

„Osobně jsem rád i za tento výsledek. Velmi rád. I to je úspěch. Původně nechtěli řešit nic,“ dodal následně hejtman Netolický. Návrh doprovodného usnesení sociálně demokratických poslanců Ondřeje Veselého a Václava Votavy počítal s jednorázovou kompenzaci na snížených daňových příjmů, které budou použity na podporu živnostníků a malých firem. Obce měly v součtu dostat deset a kraje šest milionů.

Starostové měst a obcí v Pardubickém kraji už dopředu avizovali, že v případě schválení třetinového podílu samospráv na kompenzačním bonus mohou mít problém udržet aktuální i budoucí investiční plány. Řada z nich realizuje nebo se v nejbližší době chystá spustit mnohamilionové investice.

Na cestě. Návrat z Ruska zkomplikovalo uzavření hranic kvůli koronaviru.
Z Ruska do Británie. Návratu domů zamezil koronavirus

Co bude s investicemi?

Lanškroun přestavuje městskou polikliniku za 150 milionů a na krku má úvěr za v loňském roce dokončenou 200 milionovou rekonstrukci kulturního domu. Ve Svitavách se už několik let připravuje oprava plaveckého bazénu za 250 milionů.

A velké investiční akce běží i na Pardubickém kraji. Mezi čtyři nejnáročnější patří výstavba nových urgentních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici dohromady za dvě miliardy, novostavba Nemocnice následné péče v Moravské Třebové, která přijde na necelých 300 milionů, a právě zahájená přestavba Winternitzových mlýnů na krajskou galerii rovněž za více než 300 milionů.

Kvůli kritice ministerského návrhu kompenzačního bonusu, který nyní prošel sněmovnou, se do hejtmana opřel další poslanec za ANO z Pardubického kraje Jaroslav Kytýr. Podle něj není k panice žádný důvod.

„V posledních letech byly příspěvky do obecních a krajských rozpočtů nebývale štědré. Nechávám na úsudku každého z vás, zda kraj vynaložil veškeré finanční prostředky vždy efektivně, nebo je prohospodařil a teď jednoduše v krajské kase tyto peníze schází,“ říká Kytýr, který je současně i krajským zastupitelem a radním ve Svitavách.

„Jsem však přesvědčený, že kraje i obce pokles příjmů zvládnou a není nutné škrtat v investicích. Vedení měst a krajů by se spíše mělo zaměřit na provozní náklady a zde hledat úspory. Myslím, že prostoru je více než dost,“ míní Jaroslav Kytýr.

Ilustrační foto.
Déšť nastartoval houbařskou sezonu