Střídání stráží. Letecká základna Čáslav a letiště Pardubice si v létě vymění role. Do krajského města se na dva měsíce přestěhují jak stíhačky, tak bitevní letouny. Důvodem je rekonstrukce dráhy čáslavského letiště.

Pardubice na dva měsíce převezmou část povinností základny Čáslav. Do Pardubic se nastěhují tři typy strojů: bitevníky L-159 a L-39 a gripeny, které drží nepřetržitou pohotovost pod velením NATO. Stoupne tím zřejmě hluková zátěž v okolí letiště.

„Správa vojenského letiště Pardubice zajistí běžný provoz. Jsme přímo určeni jako záložní armádní letiště pro celou Českou republiku. Na tuto roli jsme standardně připraveni a není to pro nás žádné omezení či něco navíc," uvedla mluvčí pardubického vojenského letiště Iva Machová.

Dění na letišti a ve vzduchu popsal mluvčí čáslavské základny Tomáš Maruščák: „Nebude to jen hotovost, ale i výcvik bitevních pilotů. Ten však probíhá v tomu určených prostorách, Pardubic se budou týkat jen vzlety a přistání. Pro plnění stanovených povinností je nutný také výcvik. Za hlukovou zátěž se omlouváme."

Výluka je v Čáslavi plánována od 22. června do 21. srpna. Důvodem je oprava pojížděcí dráhy. „Musí se do hloubky pěti centimetrů odfrézovat asi čtyřicet tisíc metrů povrchu, aby se mohly opravit ukryté trhliny. Položí se asfalt, vyřežou se spáry a obnoví značení," dodal Maruščák.