Orlickoústecko je má v týdnu od 12. do 16. března. Rodiče, kteří nemají „hlídací babičku“ nebo si nemohou vzít dovolenou, uvítají jistě nabídky domů dětí a mládeže.  Ty na dny školního volna připravily  program, při kterém se děti zabaví a často také naučí něco nového.

Ústí nad Orlicí
Ústecký dům dětí zorganizuje  dvě akce, jednu na horách a druhou pro ty, kteří nechtějí balit kufry.  „Jarní lyžařské a snowboardové prázdniny ve Zdobnici v Orlických horách jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, vedou je zkušení instruktoři lyžování a snowboardingu,“ řekla Orlickému deníku Dana Dostálková, statutární zástupce DDM. Účastníci budou ubytováni v chatě Milhouse. „Výuka probíhá v malých skupinách podle schopností dětí. Náplň: učení, zdokonalování a seznamování s bezpečnou jízdou na lyžích a snowboardu, učení nových stylů a triků, závody, ve volných chvílích hry v chatě a na sněhu,“ vypočítává.
Školáci si mohli podat přihlášku také na „Jarní pestré prázdniny“, příměstský tábor tohoto domu dětí. „Navštívíme hasičskou stanici v Ústí nad Orlicí, podíváme se do Dlouhé Třebové do Hřebčína Karlen, kde děti budou mít možnost projet se na koni. Dále pojedeme do Muzea řemesel v Letohradě, kde si vyzkoušíme, jak se vyrábí bota, jak se peče chleba… Děti se na základě vlastního objevování a bádání seznámí s některými postupy výroby, a tak získají zkušenosti a zážitky z kontaktu s řemesly,“ dodala  Dana Dostálková. Školáky také čeká bowling v Radavě a stavění s Geomagem.

Choceň
Příměstský tábor s příznačným názvem Všehochuť uspořádá v příštím týdnu DDM Paraple. Děti čeká každý den něco jiného. Hodně se prý těší na pondělní sportovní den, při němž se bude hrát bowling nebo brenball a čtvrteční koupání v aquacentru v Hradci Králové. V úterý děti vyrazí na výlet do IQ parku v Liberci a ve středu je čeká kulinářský den. Na pátek pak DDM připravilo program nazvaný Cesta do budoucnosti.

Česká Třebová
Kdo se nepřihlásil včas, měl smůlu, jarní příměstský tábor DDM Kamarád byl rychle obsazen. V příštím týdnu absolvují děti mnoho zajímavého, navštíví aquapark v Olomouci, halu Bongo v Brně, multikino  v Pardubicích, zahrají si bowling, stolní hry a v DDM je navštíví Geomag na cestách.
Ve spolupráci s Kulturním centrem také dům dětí uspořádá prázdninový filmový festiválek nazvaný Pohádková výhra. Českotřebovské kino bude od příštího pondělí do pátku vždy od 10 hodin promítat pohádky nebo dětské filmy. Zájemci obdrží vstupenku zdarma, k ní si však musí koupit los. „Podmínkou je jeden, každý si však může koupit losů kolik chce. Kromě losování tomboly se po každém filmovém představení uskuteční  soutěž na dané téma,“ dodala ředitelka domu dětí Jana Endyšová.

Lanškroun
Zdejší dům dětí připravil na jarní prázdniny dvě akce. Na turistické základně ve Strážné se bude konat tábor určený dětem od 8 do 15 let. V dopoledních hodinách se budou učit pracovat s počítačem, na odpoledne a večer jsou pak plánovány různé sportovní, pohybové a soutěžní aktivity uvnitř základny i v přírodě. Druhá akce nazvaná Jarní cestování s DDM zahrnuje výlety do zajímavých míst, děti se podívají do prehistorického parku ve Chvalovicích, „vycachtají se“ ve vodním světě v Kolíně, vyzkouší rozmanité atrakce v královéhradeckém Tongu a navštíví také teracentrum v Dolní Čermné. Na závěr prázdnin prožijí indiánské dopoledne. Volná místa jsou ještě na výlet v pondělí, ve čtvrtek a v pátek.

Vysoké Mýto
K pestrému a zajímavému prožití blížících se jarních prázdnin školáků chce přispět i letos místní „Středisko volného času – Mikádo“. Na každý den nabízí program, při němž děti poznají některá místa, kde třeba dosud nebyly. V pondělí figuruje v nabídce zájezd do brněnského zábavního parku Bongo, v úterý sportování v Chocni: na bruslích a při lezení v tělocvičně. Středu vyhradili pořadatelé lyžování v Čenkovicích, čtvrtek návštěvě České Třebové, kde vytvoří program plavání v bazénu a promítání v kině. Páteční „den na domečku“ předpokládá využití možností zábavy v objektu Mikáda: k dispozici budou hry, sledování filmů a další možnosti strávení posledního dne prázdnin.

Žamberk
Nudit se doma nemusí ani školáci v Žamberku. Program pro ně připravilo SVČ Animo. Každý den až do čtvrtka budou dětem k dispozici počítače a každé odpoledne se budou promítat animované filmy nebo rodinné komedie. Pondělní dopoledne navíc vyplní deskové hry, děti jistě uvítají i „žhavé novinky“ z Festivalu fantazie v Praze. Velký zájem už teď projevují děti o středeční dopoledne, kdy se v Animu budou v rámci výtvarné dílny vyrábět panenky Voo Doo. Vytvořit tyto panáčky z textilu si už zde děti s úspěchem zkusily před třemi lety. Na poslední volný den je plánován zájezd do bazénu v Rychnově nad Kněžnou. Jak Orlickému deníku potvrdili pracovníci střediska, volná místa jsou, děti se mohou hlásit ještě v pátek.  (daf, jko)