STAN po rozpadu koalice s lidovci nepřistoupil na nabídku zastoupení starostů na kandidátce KDU-ČSL. Ta koalici opustila kvůli jejím nízkým preferencím.

„Je nám to velmi líto. Chápeme obavy KDU-ČSL z předvolebních průzkumů, ale nejsme ochotni se jimi řídit. Ovlivňují totiž veřejné mínění více, než na kolik jej skutečně mapují. Jsme přesvědčeni, že společná koalice by uspěla,“ uvedl šéf krajského STANu Oldřich Koblížek, starosta Vraclavi.

V Pardubickém kraji bude lídrem za STAN starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková. Ta byla na původní společné kandidátce dvojkou za lidovcem Markem Výborným. Na kandidátce STANu bude mít zastoupení i hnutí SNK-ED.

Lidovci rozhodnutí starostů litují, kandidátka by podle jejich krajského místopředsedy Pavla Šotoly měla velký potenciál. Bylo prý ale třeba řešit problém nízkých preferencí společné kandidátky. „Musíme se k tomu postavit se zodpovědností, abychom se do sněmovny dostali. Každý jiný by se zachoval stejně,“ dodal Šotola.

Podle politologa Jiřího Štefka roztržka uškodí oběma uskupením. „Koalice KDU-STAN měla ambici stát se černým koněm a mohla v kraji pomýšlet minimálně na dva mandáty,“ uvedl. Teď ale podle něj lidovci získají maximálně jeden mandát a STAN propadne. V Pardubickém kraji by sice společná koalice byla podle odhadů poměrně silná, celorepublikově, což je pro sčítání volebních výsledků rozhodující, ale nikoliv.