Dostavba letištního terminálu v Pardubicích, stavba mostu přes Labe v Mělicích či výjezdových základen záchranky v Holicích a Vysokém Mýtě. To je jen namátkou několik z řady investičních akcí, které na příští rok plánuje pardubické hejtmanství.

Vedle akcí financovaných jen z vlastního rozpočtu chce kraj využít pro řadu dalších investic evropské dotace. Ty půjdou zejména na modernizaci několika silnic a rovněž do středních škol na rekonstrukce učeben či zateplení budov. Z evropských fondů bude financována i výstavba dalších dvou stanovišť záchranky v Chrudimi a pardubických Čivicích či transformace sociálních domovů v Bystrém, Svitavách či na Žampachu.

„Rozpočet na příští rok je výrazně proinvestiční,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Druhou stranou mince však logicky je, že rozpočet je schodkový. Záporné saldo při odhadovaných příjmech 4,150 miliardy korun činí 263 milionů korun. Schodek bude kryt úvěrem od Evropské investiční banky.

Ke schodkovému rozpočtu podle hejtmana Netolického přispělo i vládní předvolební rozdávání na mzdách, kdy dostali přidáno například učitelé či zdravotníci.

„My s tím nemůžeme nic dělat, přijde nás to ale ročně na 94 milionů korun,“ uvedl hejtman. Ten má ve své gesci právě oblast financí, na včerejší tiskové konferenci ho tak doprovázel pouze vedoucí finančního odboru kraje Jan Slavík.

Netolický ale zároveň odmítl pochybnosti, že rozpočet je schodkový zbytečně a že tím roste zadlužení kraje. „Míra zadlužení se od roku 2008 snížila více než dvojnásobně a nyní činí pouze jednu miliardu korun,“ oponoval hejtman.

Vyšší výdaje než příjmy jdou přitom nejvíc na vrub investicím, které budou podle hejtmana mnohem vyšší než v minulých letech.

„Rok 2018 bude zlomový pro rozjezd akcí z dotací z EU. Podobné zpoždění bylo i v minulém programovém období 2007 - 2013, kdy se dotace začaly ve velkém čerpat až s několikaletým zpožděním. A myslím si, že budeme schopni s těmito zdroji udělat velké divadlo,“ podotkl v nadsázce hejtman.

Rozpočet na rok 2018 schválili krajští radní v pondělí, před zastupitelstvo půjde v polovině prosince. V něm má nynější pravolevá široká krajská koalice pohodlnou většinu.

Priority roku 2018
Životní prostředí:
• Sanace haldy v Lukavici (7 mil. Kč)
• Sanace Transporty v Chrudimi (1,1 mil. Kč)

Doprava:
• Most přes Labe v Mělicích (47 mil. Kč)
• Terminál letiště v Pardubicích (27,4 mil.)

Školství:
• Rekonstrukce sociálek v DM a ŠJ Pardubice (6,8 mil. Kč)
• Rekonstrukce kuchyně Gymnázium SY (6 mil. Kč)
• Rekonstrukce hřiště Gymnázium Přelouč (1,3 mil. Kč)