Nejstarší zmínka o Křížové hoře je datována do roku 1653, o sto šedesát let později se zde konalo procesí na oslovu vítězné bitvy s Napoleonem u Lipska. První dřevěný kostelík, ještě bez věže, zde vyrostl roku 1833, po jeho požáru byl vystavěn nový, větší, již s věží. Postupně přibyly obrazy křížové cesty a oltářní obraz původem z Rakouska, poutě se zde konaly každoročně 26. června a 6. srpna.
Otevření dřevěné chaty za účasti více jak dvou tisíc lidí spadá do roku 1923, za účelem zvelebení místa byla dále vysazena lipová alej. Velkou ránu pro oblast neznamenal ani tak poválečný odsun, jako spíše pobyt sovětské armády mezi lety 1969 – 1990. Prostor kolem hory byl vyčleněn jako cvičiště, došlo k devastaci poutního místa, zničení chaty, kostelíka i křížové cesty.
Novou kapitolu začalo psát místo roku 2006. Od jeho května až do jara 2007 probíhala výstavba nové železobetonové a dřevem obložené rozhledny podle originálního návrhu architekta Jana Mádlíka. Tvořena je přízemním otevřeným ochozem s oblou střechou a věží s vyhlídkovým ochozem ve výše 22 metrů. Náklady na výstavbu přesáhly 7 milionů korun, veřejnosti byla nová dominanta zpřístupněna 16. června 2007.
Pokud chcete rozhledu na Křížové hoře navštívit, máte možnost od dubna do října. O prázdninách je otevřena od 10 do 17 hodin a předtím, než se budete kochat výhledy do krajiny, musíte zdolat rovných 130 schodů. (zr, jp)