VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řetůvanka hrála ve Valdštejnské zahradě

Praha, Valdštejnská zahrada – Těsně před začátkem období prázdnin a dovolených – ve čtvrtek 28. 6. – přijela, v rámci Kulturního léta Senátu, do Valdštejnské zahrady reprezentovat orlicko-ústecký region dechová hudba Řetůvanka. Záštitu nad jejich vystoupením přijal senátor Petr Šilar.

2.7.2012
SDÍLEJ:

Dechová hudba Řetůvanka vystoupila v rámci Kulturního léta v prostorách Senátu. Foto: Petr Čada

Není malých obcí

„Jsem rád, že jsem mohl v prostorách Senátu uvítat a hlavně v krásné Valdštejnské zahradě pražskému publiku představit tuto skvělou kapelu. Dechová hudba a venkov patří k sobě," říká Petr Šilar. „Mojí celoživotní prioritou je právě venkov a zemědělství a i toto je jedna z možností prezentace našeho regionu s potvrzením toho, že není malých obcí a všude žijí lidé, kteří si zaslouží pozornost a podporu. Všem muzikantům Řetůvanky, pod vedením kapelníka Jiřího Zemana, děkuji za krásné vystoupení. Ať jim i nadále vydrží elán a ve vztazích nepřehlédnutelně kamarádská atmosféra," uzavírá senátor.
Dechová hudba Řetůvanka vznikla na podzim roku 2006 v obci Řetůvka rozkládající se v malebném údolí kolem potoka s místním názvem „Husí Krk", o její založení se zasloužili manželé Věra a Jiří Zemanovi. Z původně malé party muzikantů zanedlouho vzniklo těleso s počtem pětadvaceti hráčů. Všichni tito amatérští muzikanti se pod taktovkou kapelníka Jiřího Zemana ihned a s velkým nadšením vrhli do přípravy repertoáru, ve kterém vsadili na skladby osvědčených a populárních autorů – Karla Vacka, Ladislava Kubeše a Jaromíra Vejvody.
Už od těchto prvních vystoupení si Řetůvanka získávala stále více příznivců a obdivovatelů. S postupem času se rozšiřoval repertoár o další skladby i autory. Za zmínku určitě stojí jejich dnes již tradiční vystupování na českotřebovských oslavách Dne matek, pořádaných městskou organizací KDU-ČSL v České Třebové  – potažmo Koalicí pro Pardubický kraj, viz následující odkaz:  http://www.zpravodaj.probit.cz/2012/5_12_
WEB/Den_matek_Javorka13_5.htm.

Fandí i mládí

Není bez zajímavosti, že tato kapela má mnoho posluchačů a fanoušků mezi mladší generací, což lze zdůvodnit i jejím personálním složením. Účinkují zde totiž většinou mladí muzikanti. To vše dává tomuto tělesu jistou výjimečnost nejen v orlickoústeckém regionu. Během své existence, hrála Řetůvanka na různých společenských akcích i soutěžích a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Koncerty Kulturního léta Senátu 2012 ve Valdštejnské zahradě budou po celé prázdniny pokračovat. Například vystoupením brněnské kapely Svítání, a to 19. července – tentokrát pod záštitou senátora Stanislava Juránka. A pak si určitě nenechte ujít 2. srpna pardubický Sunday Sextet, kdy záštitu přijala senátorka Miluše Horská.

Petr Čada, okresní předseda KDU-ČSL Ústí nad Orlic

Autor: Redakce

2.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Z pardubické akademie cestoval do Ottawy Petr Beneš, jenž strávil týden v místní rodině.
3

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice - Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice - Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Tělesně postižení hledali práci na burze

Pardubický kraj, Chrudim - Na chrudimské pobočce Úřadu práce ČR se uskutečnila Burza práce pro tělesné postižené a setkala se s velkým ohlasem. Dorazilo dvanáct zaměstnavatelů a zhruba stovka uchazečů o práci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení