František Stránský

4. dubna 1999 zemřel atlet a významný sportovní a tělovýchovný funkcionář František STRÁNSKÝ.
František Stránský se narodil v Ústí nad Orlicí 17. září 1910. Se sportem začal v roce 1925 jako brankář ústeckého dorosteneckého fotbalového mužstva.
Do Sokola vstoupil po prohraném přátelském zápase v házené mezi Ústím a Chocní. Tehdy nahradil chybějícího hráče a dal dvě branky. Jak sám říkal: „To byl asi můj první sportovní mezník." V roce 1929, ve svých devatenácti letech, byl u toho, když se v Sokole zakládala atletika a zůstal u ní prakticky až do svých posledních dnů. V této „královně sportů" dosáhl zejména ve sprintu takových osobních rekordů, za které by se získaly body i v dnešní II. lize.
V atletickém oddílu pracoval jako předseda, rozhodčí, trenér, ale hlavně jako dobrý vyhledávač talentů. K atletice přivedl celou řadu později úspěšných závodníků. Např. i olympionika Václava Čevonu, který do města přišel v roce 1939. František Stránský pracoval i v krajském svazu atletiky jako vedoucí mládeže. Druhým jeho oblíbeným sportem bylo lyžování. Při vojákování v Žamberku objevil v okolí Říček v Orlických horách krásnou přírodu a uvědomil si možnost využívání těchto horských svahů pro lyžování. V zimě 1938 byl jedním z organizátorů prvního autobusového lyžařského zájezdu do Říček. V roce 1946, díky znalosti této krajiny, pomohl Sokolům najít vhodnou chalupu, která dodnes slouží svému účelu. Působil v lyžařském oddíle a později také v organizačním výboru Skiinterkriteria. Řadu let také pracoval ve východočeské lyžařské župě. Byl i aktivním členem hlavního výboru TJ Jiskra a tajemníkem tělovýchovné jednoty. Měl velkou zásluhu na zajištění oslav 100 let ústecké tělovýchovy a sportu v roce 1987, kdy shromáždil ohromné množství historického a dokumentárního materiálu k výstavě, který využil i k sepsání knihy, jež vyšla v roce 1987 pod názvem „100 let organizované tělovýchovy v Ústí nad Orlicí". Přesto, že František Stránský svoji aktivní sportovní kariéru zakončil na sletových závodech již v roce 1938, zůstal sportu a tělovýchově věrný celý život. Věnoval se především výchově mladé sportovní generace. Jeho zásluha o rozvoj sportu, zejména atletiky v Ústí, byla oceněna 12. října 1995, kdy byl jmenován Čestným občanem města Ústí nad Orlicí.
František Stránský je pochován na ústeckém hřbitově.
Foto: MM ÚO; fond fotografie, inv. č. F 4605
Zdroj: www.muzeum-uo.cz/cz/kalendarium