Konkurzy mají být vyhlášeny do konce dubna. Už nyní je znám seznam středních škol, bude jich patnáct, deset na Orlickoústecku.

Posun k lepšímu?

Interpretace novely školského zákona se různí, zaznívají dokonce hlasy, že plošné konkurzy nejsou nutné. Pardubický kraj však zvolil stejnou cestu jako mnoho dalších krajů. „Myslím si, že je to jakýsi posun k lepšímu,“ domnívá se zkušená pedagožka, která si nepřála uvést své jméno, a pokračuje: „Když se člověk stane ředitelem ve třiceti letech, nezdá se mi správné, aby byl ve funkci třeba třicet let. Poctivě a dobře nemůže člověk šéfovat jedné firmě tak dlouho. Ale zároveň po šesti letech je dobrý ředitel, pokud není vyčerpaný, schopen velmi dobře obhájit svou pozici. O škole hodně ví a pakliže má sílu a schopnosti, má stále co nabídnout a může znovu vyhrát.“ Žena, která zatím zcela nevyloučila svou účast v některém z konkurzů, si myslí, že i ředitelé, kteří mají rok, dva do důchodu, by se mohli znovu přihlásit. Naopak za krok vedle by považovala situaci, o níž se diskutuje, a to kdyby dosavadní ředitel po neúspěchu v konkurzu přišel o práci a nemohl ve „své“ škole zůstat jako učitel.
Kritičtější byl ke konkurzům ve vztahu k dosluhujícím ředitelům Vratislav Šembera, ředitel Letohradského soukromého gymnázia. „Z mého pohledu by bylo asi rozumnější nechat některé ředitele takzvaně ´dosloužit´. Odchod těsně před důchodem není ani důstojný. Lidé, kteří mají rok, dva do důchodu, se do dalšího konkurzu pravděpodobně hlásit nebudou,“ domnívá se.
Konkurzy budou vyhlášeny nejpozději do konce letošního dubna a výsledky pak budou zveřejněny do 31. července. Kvality uchazečů budou vzhledem k velkému počtu konkurzů posuzovány ve dvou konkurzních komisích.
Seznam středních škol, v nichž je vyhlášen konkurz na ředitele či ředitelku:
Gymnázium Ústí nad Orlicí
Gymnázium Česká Třebová
Gymnázium Žamberk
Gymnázium Lanškroun
Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
Střední zdravotnická škola Ústí nad Orlicí
Integrovaná střední škola technická Vysoké Mýto
Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto
Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň
Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová