Ten, ač v seniorském věku a již mimo aktivní politiku, samozřejmě stále politické dění u nás sleduje a má k němu co říci. O to víc, že má bohaté zkušenosti, které získal jak v politice komunální, tak i té vysoké coby vůbec první senátor zvolený za Orlickoústecko. S Bohumilem Čadou jsme rozmlouvali v neděli dopoledne,  ještě před tím, než se objevily první zprávy o „převratu" v ČSSD.

Bohumil Čada.

Naše politická scéna zažívá hektický rok. Čekal jste, že celé to politické „harašení" dojde až k mimořádným volbám?
Musím říct, že jsem to čekal. Ostatně vláda Petra Nečase si o to sama řekla. V momentě, kdy pravice neměla tu ´stojedničku´, se mimořádné volby daly reálně předpokládat. Nebyl jsem z toho nijak nadšený, ale i já jsem s nimi souhlasil.

Jak jste vnímal předvolební kampaň a skutečnost, že se opět objevila nová politická hnutí, nové subjekty?
Tak kampaň byla kratší a u mnohých i skromnější, nijak zvlášť mě nenadchla. To, že se objevují a jsou volena nová politická seskupení, mě jen utvrzuje v přesvědčení, že jsou lidé u nás nepoučitelní. Navíc byla znatelná i úloha prezidenta. Miloš Zeman v době kampaně rozhodně nebyl apolitický. To se týká jak jeho vztahu k Zemanovcům, tak i vlivu na sociální demokracii, kdy část jejího vedení k němu znatelně inklinovala a v ČSSD bylo patrné určité pnutí.

Volby dopadly, jak dopadly. Jak vy vnímáte jejich výsledek?
Vnímám rozhodně velký neúspěch ČSSD. Těsně před volbami sociální demokraté tvrdili, že pod pětadvacet procent pro ně bude velký neúspěch a že očekávají třiatřicet. To řekl, tuším, pan Hašek. Takže výsledek pro ně musí být hořké zklamání. Omezil jim prostor pro další jednání a sestavování koalice. I já jsem očekával, že na tom budou lépe. Sociální demokraté a komunisté teď mají dohromady v parlamentu jen osmdesát tři mandátů, a já jsem rád, že to tak dopadlo.
Pokud jde o hnutí ANO, pan Babiš uspěl a nebude moci říkat, že nepůjde do vlády. Z hlediska získaných hlasů a mandátů v parlamentu má vůči svým voličům velkou odpovědnost. Ovšem jsem přesvědčený o tom, že bude velmi složité třeba jednání ČSSD a ANO, protože v jejich programech jsou principiální rozdíly. Jedni chtějí zvyšovat daně, druzí u nejbohatších daně zvyšovat nechtějí. Pan Babiš určitě nebude chtít zklamat velkopodnikatele, kteří byli jeho sponzory. Koaliční jednání jsou samozřejmě o kompromisech, z principiálních zásadních věcí se ale ustupovat nedá.

Uspěli „Babišovci" i „Okamurovci". Proč pro ně podle vás voliči hlasovali?
Jsem přesvědčený o tom, že to bylo z totálního znechucení z toho, co se u nás děje. A nešlo jen o vládnoucí garnituru, patrné byly i vnitřní spory v sociální demokracii. To vše vytvářelo prostor k tomu, aby lidé hlasovali pro nová politická hnutí. Ve vztahu k novým hnutím, která uspěla ve volbách, jsem ale skeptik. Jak tvrdí někteří politologové, nedá se u nich říci, jak se vlastně budou profilovat. A jednání určitě budou těžká.

Pojďme k pravici. Nejsilnější je v tuto chvíli v parlamentu TOP 09, která sice oslabila, ale i tak  získala bezmála dvanáct procent hlasů voličů. ODS se ale doslova propadla do hlubin, jejích necelých osm procent je fiasko…
Myslím si, že za výsledkem TOP 09 je hlavně dominantní postava Karla Schwarzen- berga. I předseda hnutí starostů působí sympaticky a  věrohodně. Mirek Kalousek je určitě chytrý člověk, popularitu a důvěru ale nemá. Karel Schwarzenberg svou osobností, názory a činy voliče oslovuje, svým způsobem, a řekl bych zaslouženě, ale ještě určitě dobíhala vyhrocená prezidentská kampaň, v níž si získal přízeň mnoha lidí. Je dobře, že stojí  v čele nejsilnější pravicové strany, může ho ale limitovat jeho poměrně vysoký věk.
ODS zažila propadák. Jsem přesvědčený, že Petr Nečas nebyl zapletený do žádných korupčních skandálů. I vyšetřování některých poslanců se mi zdá problematické. Druhá věc ale je, že si neohlídal osobní věci, a za to se trestá. Svou stranu poškodil. První místopředseda pan Kuba asi taky moc důvěry nemá. Paní Němcová je podle mne solidní žena, která se do ničeho nezapletla, ale je tam už taky příliš dlouho. Hodně pozitivně jako politika hodnotím pana Pospíšila. Mám ho za slušného, chytrého a pracovitého člověka, který se vyhnul skandálům. ODS se může postupně znovu dostat na nějakou lepší pozici, pokud začne hledat totálně nové lidi. A celá řada lidí u nás přece myslí pravicově.

Nedá nám nezmínit neúspěch Zemanovců a také bloku Jany Bobošíkové…
Paní Bobošíková by se snad už vůbec neměla ukazovat, na co šáhla, to prohrála. S jejím blokem ale spojil své jméno i bývalý prezident Václav Klaus. Tím podle mého   názoru ztratil soudnost a politologický cit. Myslím si, že by toho už měl nechat.
Prezident Miloš Zeman má vzácný dar naštvávat lidi. A podepsal se i na výsledku Zemanovců. I zoufalé kroky některých ministrů před volbami vedly k tomu, jak Zemanovci dopadli. Voliči je poslali tam, kam patří.

Do voleb šla ovšem také KDU-ČSL, po tříleté pauze se chtěla znovu do parlamentu dostat. Jaké jste jí dával šance? Jste spokojený s jejím výsledkem?
Musím říci, že nálada u členů KDU-ČSL byla před volbami optimistická, ale samozřejmě přiměřeně. Přiznám se, já jsem byl spokojený s tím, jak byly postaveny kandidátky. Objevilo se hodně nových mladších tváří. A bylo mi sympatické, že se v Pardubickém kraji KDU-ČSL odvážila dát do čela kandidátky člověka, který je jednak mladý a také není členem strany. Obecně jsem měl pocit, že bylo na této kandidátce dost mladých a perspektivních lidí, takže jsem i rád kroužkoval.  A s výsledkem KDU-ČSL jsem určitě spokojený.

Náš okres měl dokonce čtyři lídry kandidátek. Dva z nich se dostali do parlamentu: Jiří Junek za KDU-ČSL, Augustin Karel Andrle za hnutí Úsvit. Oba jsou z Vysokého Mýta…
Měl jsem možnost se s Jiřím Junkem sejít. Působí na mě velmi sympaticky, umí se jasně vyjadřovat. A pokud bude mít zájem, rád s ním budu komunikovat.  Slyšel jsem i lidi z Vysokého Mýta, kteří říkali, že nikdy nevolili lidovce, ale jdou volit pana Junka. Pana Andrleho tolik neznám, ale jeho aktivity jsou mi sympatické. I když pro mě jsou „Okamurovci" trochu neřízená střela. Vím ale, že oba provází dobré renomé, že je za nimi vidět konkrétní práce. Je dobře, že v parlamentu jsou, že má náš region zastoupení, což nám může pomoci.

Věříte v to, že vznikne nějaká funkční, stabilní koalice, nebo si myslíte, že nás čekají další mimořádné volby? Může nastat  nějaká zásadní změna?
Pro některé strany je naprosto nepřijatelná buď účast komunistů v koalici, nebo jen jejich deklarovaná podpora. Už z tohoto hlediska si myslím, že budou jednání hodně složitá. Dominantní roli bude zřejmě  muset hrát Ano, i když nebude mít lehkou pozici. Jak už jsem řekl, musely by jednající strany ustoupit z některých principiálních věcí, což si ale už kvůli voličům nemohou dovolit.
Jak skoro v ničem nesouhlasím s panem Babišem, líbilo se mi, že v momentě, kdy paní Němcová začala mluvit o nových mimořádných volbách, prohlásil: „Jaképak mimořádné volby, jsme tu od toho, abychom se dohodli."
O tom, zda se dá něco zásadního změnit, přesvědčený nejsem. Jedna věc jsou slova, druhá pak činy. Hodně bude záviset na hnutí ANO. Nemůže se vyhnout zodpovědnosti.