„Výjimečný je případ v tom, že se jednalo o padělky v různých nominálních hodnotách. Když už se většinou někdo rozhodne padělat peníze, vyrábí shodné bankovky. Tito muži se navíc snažili pozměňovat i sériová čísla," vysvětlil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Co dokáže tiskárna za tisícovku?

Na základě výsledků znaleckého zkoumání vyšlo najevo, že bankovky v nominálních hodnotách dvě stě, pět set a tisíc korun pravděpodobně pocházejí od stejného výrobce.

„Výsledkem pátrání bylo zadržení dvou mužů z Chrudimska ve věku pětatřicet a sedmadvacet let, proti nimž kriminalisté zahájili trestní stíhání pro spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz," uvedl Bocán. Mladší z dvojice zadržených mužů měl fungovat zejména jako distributor peněz, starší se soustředil především na jejich výrobu a zdokonalování výrobního procesu.

Zarážející je i motiv tvůrce falešných peněz, jenž si padělatelskou dílnu zřídil přímo ve svém bytě.

„Kromě toho, že penězi platili, muž při svém výslechu uvedl, že chtěl vyzkoušet, co obyčejná multifunkční tiskárna za 999 korun dokáže," popsal cíl, s nímž se muži do nelegálního podniku pustili, policejní mluvčí.

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili multifunkční zařízení sloužící k výrobě bankovek i sedmadvacet kusů samotných padělků v různých hodnotách a stádiu rozpracování.

Přílišnou kvalitou peníze neoplývaly

Podle zkoumání České národní banky prý byly jednotlivé bankovky, které se odborníkům dostaly do rukou, spíše méně zdařilými padělky.

Dvojice vykutálených grafiků s šiřitelů padělků se kriminalistům ke jednání doznala a jejich vyšetřování je vedeno na svobodě. „V případě prokázání viny před soudem, je možné za tyto skutky uložit trest odnětí svobody na tři roky až osm let," dodal policejní mluvčí Bocán.