„Z naší iniciativy byla podána žádost v rámci operačního programu Životní prostředí na zpracování analýzy rizik v areálu bývalé textilní továrny Vitka Brněnec. Jejím hlavním cílem je zjistit, zda je ve větším měřítku kontaminována zemina, stavební konstrukce, ale také podzemní vody a blízká řeka,“ vysvětluje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že celkové náklady analýzy činí necelých 900 tisíc korun.

Aktuálně jsou podle tiskového mluvčího kraje Dominika Bartáka známé závěry první části šetření, které říkají, že prozatím nebyla zjištěna kontaminace, která by vybočovala z běžných hodnot.

Areál továrny získal před rokem a půl do vlastnictví Nadační fond památník Šoa a Oskara Schindlera. Nadace, v jejíž správní radě je kromě aktivisty Jaroslava Nováka Večerníčka a podnikatele Miroslava Souška, i někdejší ředitel Vitky František Olbert, usiluje proměnit chátrající areál v památník holokaustu, který by rovněž připomínal osobnost „dobrého Němce“ Oskara Schindlera. K probíhajícímu průzkumu se nadační fond prozatím vyjadřovat nechce. „Veškeré práce, všechny vrty a sondy dělá kraj, samozřejmě v kooperaci s námi,“ potvrzuje předseda nadačního fondu Jaroslav Novák. „Prohlášení dáme tak do měsíce po domluvě s Pardubickým krajem,“ dodává František Olbert.

První kolo vzorkování podzemních vod a říčních sedimentů je hotové. „Závěry jsou jednoznačně pozitivní, jelikož prozatím nebyla zjištěna významnější kontaminace sledovaných oblastí,“ s potěšením kvituje hejtman Martin Netolický.

„Kompletní výsledky jak druhého kola odběrů, tak i celková interpretace a výpočet potencionálních jak zdravotních, tak ekologických rizik, budou podrobně zpracovány v závěrečné zprávě analýzy rizik celého území,“ sdělil radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil.

Předpokládaný termín dokončení celé analýzy je stanoven na květen příštího roku. Část, konkrétně 30 tun nebezpečného odpadu, už kraj ekologicky zlikvidoval na konci roku 2015.