Vladislava Mašková pořádá zavedený dětský tábor v Horním Jelení. S tím se pojí velké množství opatření krajské hygieny, která pořadatelé dětských táborů musí dodržet. Mašková přísné podmínky hygieny oceňuje.

„Podmínky hygieny jsou přísné, ale podle mě to je dobře, alespoň nás to nutí mít tábor v naprostém pořádku,“ řekla Mašková.

Na tábor v Horním Jelení jezdí hygiena každoročně, kontroluje zejména kvalitu vody, kuchyně a ubytovacích jednotek.

Hygienici začali s kontrolou dětských táborů hned od počátku letních prázdnin. Rodiče táborníků může těšit, že mnoho problémů zatím neodhalili. Jejich inspekce mají za cíl předejít infekčním onemocněním, ale také kontrolovat bezpečnost tábořišť.

Kontrolují i postele

Krajská hygiena v posledních letech zaznamenala ve stavu táborů zlepšení. „Zvyšují se investice do základen táborů, a to i díky tomu, že je o tábory vyšší zájem. Dorůstají totiž populačně silné ročníky,“ informovala ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Lenka Labudová.

Problémů v první polovině července podle Labudové nebylo mnoho. „Závad je poměrně málo, problémy byly v převážné většině jen co se týče ohlašovací povinnosti. Nestalo se, že by tábor nebyl nahlášen vůbec, ale organizátoři v některých případech nedodrželi ohlašovací lhůtu třicet dní předem,“ uvedla Labudová. Dodala, že mezi dalšími problémy se vyskytly například nedostatečně vysoké zábrany u dvoupatrových postelí.

Rodiče si vybírají

Zlepšující se stav dětských táborů těší i rodiče. „Sama jsem na tábor jezdila, někdy tam podmínky nebyly vyhovující. Pro svoje dvojčata jsem tak hledala osvědčený tábor. Příjemně mě překvapilo, kolik táborů teď vypadá profesionálně a v jak hezkém prostředí jsou. Mohla jsem si tak vybírat, i když místa mizela rychle,“ řekla maminka osmiletých dvojčat Lenka Kmoníčková.

Jedou tisíce dětí

Na tábor pojede v Pardubickém kraji toto léto celkem zhruba patnáct tisíc dětí. Krajská hygiena má dětských táborů nahlášeno 159 s více než 200 běhy.

Pod dozor krajské hygieny však nespadají stále víc populární příměstské tábory. „Nad příměstskými tábory nedovozujeme, nesplňují totiž podmínky zotavovacích akcí, jelikož děti jezdí spát domů,“ sdělila Lenka Labudová.

Karolína Bulisová