„Privát znamená větší svobodu, můžete si přivést návštěvu a nemusíte nikomu nic vysvětlovat. Navíc je pro mě i levnější než kolej. Na koleji je cena jasně daná, u privátu se na ceně domlouvám s domácími. A vlastně si i privát podle ceny můžu vybrat," říká studentka z Ústí.
S hledáním bydlení má už zkušenost. „Najdete priváty dražší, které jsou třeba i komfortnější, dají se ovšem najít i priváty levnější na standardní úrovni. Asi nejjednodušší je hledat na internetu, kde je řada inzerátů ve stylu ´tři holky hledají čtvrtou spolubydlící´ nebo podobně. Dá se opravdu vybrat. Všechno je pak o dohodě a samozřejmě také o penězích," vysvětluje Anežka. Jak prozradila, v současné době bydlí v privátu společně s dalšími pěti studentkami. „Máme dvě velké místnosti, bydlení je slušné. Náklady se rozpočítávají. Měsíčně mě to vyjde asi na 2200 korun, v tom je už i plyn, voda, prostě všechno," uvádí detaily. „Pokud vím, tak koleje v Hradci stojí kolem dvou a půl tisíce, pokud jsou to dvoulůžáky, při jednolůžáku je to ještě víc," dodává.
Privát by podle vlastních slov Anežka neměnila. I když připouští, že při hledání bydlení musí člověk mít i trochu štěstí. „Vím o lidech, kteří šli na privát, pak tam rostla  plíseň po zdech, domácí s tím nic nedělal a byly problémy… Je to opravdu o tom, na koho natrefíte a jak se domluvíte," prohlásila závěrem.