„V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity," upozorňuje spolek Lungta, který v České republice akci Vlajka pro Tibet koordinuje. Registruje  téměř šest set radnic a stovku škol, které projevily zájem se do kampaně zapojit.
Symbol Tibetu se zasněženou horou a zlatým sluncem zavlaje v pondělí na řadě radnic v okrese, například v Žamberku, Ústí nad Orlicí, České Třebové, ale třeba i v Kameničné nebo v Orličkách. Do kampaně se zapojí také Dobříkov, podle starosty Jiřího Svatoše je zdejší zastupitelstvo uvědomělé a vnímá vážnost situace v Tibetu. „Jsme poměrně aktivní obec. Pravda, nejsme si jistí, že když obec Dobříkov vyvěsí vlajku, zlepší se situace s porušováním lidských práv v této oblasti. To asi ne. Ale je to kapička v moři, které by jednou mohlo pohnout ledovcem. Samozřejmě nemáme nic proti Číně a jejím obyvatelům, ale domníváme se, že všude na světě mají lidé právo žít ve slušném prostředí a mít slušná lidská práva," dodal Jiří Svatoš. Dobříkovští také pozorně sledují situaci na Ukrajině, kde mají známé.
Kampaň oslovila také školy. Tibetská vlajka bude viset na Základní škole Habrmanova v České Třebové. „Tato kampaň je už všeobecně známá, rozhodli jsme se, že ji také podpoříme," konstatoval ředitel základní školy Zbyněk Slavík. Pedagogové dětem vysvětlili, proč se každoročně 10. března u nás i ve světě tibetská vlajka vyvěšuje.
Už tradičně podpoří ve velkém boj Tibeťanů za svobodu v Lanškrouně. V pondělí se zde uskuteční festival, který odstartuje ráno vyvěšení tibetské vlajky, následovat  bude odpolední promítání filmu s tibetskou tematikou v kině. Po dohodě s partnerem projektu, občanským sdružením M.O.S.T., byl vybrán čínský film Hledání – Pema Tseden. V předsálí kina budou mít možnost si zájemci koupit originální rukodělné výrobky Tibeťanů. Myslelo se i na školy, pro které budou 19. března připraveny workshopy.
Dobrý ohlas měla loňská   výstava velkoplošných fotografií z Tibetu. S negativní reakcí ze strany místních lidí se ředitel zdejšího Kulturního centra David Knápek ještě nesetkal, zato v osobním životě ano.  „Můj kamarád dělá byznys a žije v Číně. Ptal se mě na mé názory. On to vnímá podobně jako Číňani, že je vše v pořádku, a divil se, že to tady chceme řešit," dodal.
Výtěžek lanškrounského festivalu půjde na pomoc chudým nomádským rodinám, které žijí v Ladaku u hranic s Tibetem.