Neotřelý přístup zvolili Piráti. “Velkou část finančních prostředků původně určených na vedení kampaně jsme se rozhodli vyčlenit a rozjet projekt Pirátský záchranný kruh,“ popisuje lídr kandidátky Daniel Lebduška.

Přiznává, že spuštěním programu na podporu jednotlivců, rodin a drobných podnikatelů se finanční možnosti kampaně značně ztenčily. „Vsadíme proto na kreativitu. Ostatně máme natrénováno z minulých měsíců, kdy jsme předělali Pirátské centrum na 3D farmu a vyráběli ochranné štíty,“ říká Lebduška.

„Kampaň jsme začali připravovat již koncem loňského roku a z toho důvodu nás omezení spojená s koronavirem přirozeně zasáhla,“ potvrzuje lídr Koalice pro pardubický kraj, vicehejtman Roman Línek. Je přesvědčený, že kandidáti Koalice dokážou voliče zaujmout i za nově vzniklé situace. „Prezentujeme se převážně na sociálních sítích. Naší výhodou je 50 aktivních osobností, které působí po celém kraji a dokáží být blízko svým voličům,“ upřesnil.

ANO chce ostrou, kontaktní kampaň spustit koncem srpna. „Občany určitě nyní politikou zatěžovat nebudeme. Musíme řešit dopady krize, obnovu ekonomiky, výuku dětí… Koronavirová krize nás zasáhla spíše jen v rovině procesní,“ říká lídr, poslanec Martin Kolovratník.

Doprava je priorita

Krajské sdružení čeká na schválení kandidátky celostátním výborem hnutí. „Výbor byl plánován ve druhé půlce března. Logicky se zatím nesešel a tak návrh je stále formálně před schválením. Nepředpokládám však žádné výrazné změny nebo zásahy,“ vysvětluje.

Prioritou v kampani bude podle Martina Kolovratníka doprava. „Kraj zaostává za ŘSD s přivaděči k D35, musíme zrychlit. Chceme opravit více silnic II a III tříd, zlepšit vztahy se sousedními kraji u přeshraniční autobusové dopravy, zvýšíme bezpečnost přejezdů v kraji,“ vypočítává. Kandidáti ANO slibují, že prověří personální politiku v krajském zdravotnictví. „Nechceme politické trafiky, ale špičkovou odbornost,“ dodává Martin Kolovratník s tím, že větší důraz chce klást na ekologii, užší spolupráci s pardubickou univerzitou a zmapovat investiční potřeby měst a obcí v kraji.

Občanští demokraté jdou do voleb společně s TOP09. „Omezení spojená s koronavirem způsobila jen zdržení v přípravě kampaně, a to i vzhledem k tomu, že její pojetí budeme muset přizpůsobit nebo následně přizpůsobovat aktuální situaci,“ vysvětlil předseda regionálního sdružení ODS Radim Jirout. Společná kandidátka s TOP09 je již schválena.

Jeho slova potvrzuje i krajský volební manažer TOP09 Ondřej Müller. „Právě kvůli mimořádným opatřením se volební štáb začal scházet až nyní a máme tak v přípravách mírné zpoždění,“ připouští. „Jisté je to, že naše kandidátní listina ponese název ODS a TOP 09, půjde o koalici, lídrem bude Michal Kortyš a Jiří Skalický.“

Volební koalice 3PK (ČSSD, Společně pro kraj), jejímž lídrem je současný hejtman, má kandidátku kompletní. „Vzhledem ke koronavirové pandemii a celé řadě omezení jsme dočasně pozastavili představování jednotlivých kandidátů, ale také distribuci informačních materiálů,“ přiblížil Martin Netolický.

KSČM pokračuje v přípravě voleb podle plánu. „Omezení do přípravy na volby zásadně nezasáhly. Bohužel nebylo možné vzpomínkovými akcemi veřejně připomenout 75. výročí osvobození a poděkovat osvoboditelům za náš současný život v míru. Přesto jsme u všech památníků a pomníčků květiny položili,“ upozornil lídr kandidátky Jan Foldyna.

Ani Starostům a nezávislým nouzová opatření předvolební přípravy nijak výrazněji nenarušila. „Omezila nás pouze v posunutí termínu představení našeho programu pro média, jinak vše jede tak, jak má,“ sdělila jednička kandidátky STAN Michaela Matoušková.

Památkově chráněná Larischova vila je v havarijním stavu. Dřevěná konstrukce věže je kompletně napadena dřevomorkou a musí být snesena na zem. Celá rekonstrukce objektu v majetku Československé obce legionářské se odhaduje na 55 milionů korun.
Do výročí tragédie bude věž vily opravená