Občas čtu vaši rubriku o hubnutí a hlavně se snažím, aby se o ni zajímala moje starší dcera. Je jí 23 let, pracovala jako au pair v Americe, kde přibrala, a co se vrátila domů, jen tloustne. Kašle na to, jak vypadá. S manželkou se jí snažíme přesvědčit, že 90 kilo jí škodí nejen na vzhledu, ale určitě i na zdraví. Připadá mi, jako že jí je to jedno. Čtenář

On je to dnes takový styl, který se v USA doopravdy prosazuje. Ženy tam chtějí, aby si jich muži vážili za to, co dokážou a jak jsou např. vzdělané či schopné. Ale zásadně ne za to, jak vypadají. Je to součást boje proti sexismu a taková překroucená emancipace.
To vidíte např. také mezi americkými turistkami u nás, že obezita ani mladým dívkám nevadí. Prostě muž si je nesmí vybrat proto, že by měly sex-appeal, ale pro jejich vnitřní hodnoty. A doopravdy to asi u nich nějak funguje. Přebývám často na Filipínách, kde je jedna z destinací amerických turistů. A často překvapeně koukám na páry, kde on je sportovec, hezoun a vede se za rukou s dívkou proporcí opravdu mohutných.
Původ jejich obezity asi nepřišel jen díky emancipaci. Je to nezdravé stravování a životní styl. Sport je u mladých lidí postupně nahrazován facebookem a počítačovými hrami. Nakonec i u nás obezita mladistvých výrazně narůstá. A vysedávání u počítače místo aktivního pohybu je u nich nejčastější příčinou.
Pokud se člověk má pustit do hubnutí, potřebuje hlavně motivaci a pak odborně poradit. Většina rad na hubnutí je ve skutečnosti reklama na nějaký produkt, takže se mnohdy nedá věřit tomu, co slibují. A podobně jako vaše dcera nemá motivaci, těžko nachází důvod k hubnutí i řada dalších lidí. Hlásím se k nim i já, navíc mám slabou vůli. Takže jsem kovářova kobyla, která chodí bosa. Radím, jak zhubnout, ale sám mám kila navíc také. Proto jsem se při nedávné návštěvě Orlického deníku dohodl s panem šéfredaktorem Pokorným, že se pustíme do hubnutí i my dva. A zkusíme společně vymyslet hubnoucí soutěž, do které se budou moci zapojit také čtenáři. A abychom měli motivaci opravdu silnou, mohli bychom pravidelně uveřejňovat vlastní váhu. Pokud se nám hubnout podaří, budeme snad příkladem i pro ostatní. Třeba se do soutěžení zapojí i vaše dcera.
Nebo se musí zamilovat. Podle mých zkušeností je láska nejúspěšnější motivací k hubnutí. Jak pro muže, tak pro dívky či ženy. V mojí ordinaci vždy nejlépe hubnuli ti, kteří to dělali pro citový vztah či proto, že si vyhlédli nového partnera. A to platilo i platí pro všechny věkové generace. Zamilování je při motivaci k hubnutí dokonce úspěšnější než např. zdravotní potíže z nadváhy.

Vaše dotazy pro dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v Orlickém deníku.