Na autobus by mohli místní čekat na vlakovém nádraží, zastávky mají totiž vyrůst v Nádražní ulici podélně kolem železniční stanice.

Město chce zastávky přemístit kvůli financím, stávající nádraží totiž nestojí na pozemku města, ale firmy ČSAD, která požaduje za jednotlivé vjezdy cizích dopravců na nádraží poplatek, který hodlá výrazně zdražit – z deseti korun téměř na stovku.

Autobusové zastávky by proto měly stát u vlakového nádraží, kde by se využilo zároveň pozemků města a Českých drah. Starosta města Jan Skořepa uvedl na jednání zastupitelstva, že ze 400 spojů jich 300 zajíždí právě k vlakovému nádraží, což byl také jeden z důvodů, proč zvolit tuto lokalitu. Nic ale zatím není rozhodnuto.

„V současné době se o této změně stále jedná. Pokud ale vše dopadne, mohlo by se začíst stavět v roce 2017," prozradila místostarostka města Jana Drejslová. Podle ní se investice za úpravy Nádražní ulice bude pohybovat v řádech milionů.

Jak to ale bude s dostupností do centra města? Zastávky pro cestující mají vzniknout také u Lidlu, to potvrzuje i místostarostka. „První zastávka ve směru na Solnici má stát v již stávající odstavné ploše před Lidlem a v opačném směru na Vamberk by lidé  nastupovali u světelného přechodu," vysvětluje Jana Drejslová.

Lidé by tak mohli na autobus čekat takřka na stejném místě jako doposud. O těchto nových autobusových stanovištích město jedná v současné době s Ředitelstvím silnic a dálnic.

Z plánovaných změn mají obavu hlavně staří lidé. „Vyhovuje mi, že je stávající nádraží v centru města a nemusím chodit nikam daleko. K vlaku je to pro mě hrozně dlouhá trasa. Pokud by ale autobus pokaždé zastavoval i u Lidlu, jak město slibuje, asi by mi tato změna nevadila," sdělila Deníku Vlasta Nováčková, která pravidelně autobusové spoje využívá.

V současné době město jedná o přesunu autobusového nádraží a o případném financování s Královéhradeckým krajem,  který je zároveň gestorem meziměstské autobusové dopravy.

Větší využití chce Rychnov i pro čekárnu
• Pokud by rychnovský „autobusák" skutečně našel nové stanoviště v Nádražní ulici, radnice by ráda využila také zdejší čekárnu.
• Tento objekt je ale ve vlastnictví Českých drah, s nimiž musí o případném spolupráci  město jednat.
• Dle slov místostarostky Rychnova nad Kněžnou Jany Drejslové by radnice chtěla, aby místo sloužilo nejen pro lidi, kteří cestují vlakem, ale i pro ty, kteří přijedou autobusem.