První český prezident, ale také významný dramatik a spisovatel světového formátu. Byl osobností, která se významně zasadila o politické změny v listopadu 1989, a také člověk, na jehož pozvání do Čech zavítala kapela Rolling Stones  či papež Jan Pavel II.

Chybí nám autorita

Na Václava Havla, který zemřel náhle 18. prosince minulého roku, vzpomíná spolupracovnice Amnesty International, hnutí, kterému není lhostejné porušování lidských práv ve světě, Jarmila Stibicová. „Samozřejmě na něho myslím, zejména v těchto dnech, a chybí mi."

To, že byl Havel skutečnou osobností, potvrzují i její další slova: „Byl morální autoritou a jeho odchod znamenal jakési protržení hráze, kterou bránil svou existencí. A nyní, jako by v naší společnosti vyplavaly na povrch ty nejhorší výkaly. Václav Havel tu chybí víc, než jsme očekávali. Není tu žádná podobná autorita."

Jarmila Stibicová, pardubická středoškolská profesorka a chartistka, se s Havlem znala velmi dobře. Byl to prý milý a příjemný člověk. K dobru pak hned přidává jednu osobní vzpomínku. „Jednou jsme za ním vyrazili se skupinou pardubické mládeže na Hrádeček. Chtěla jsem, aby mladí získali nějakou inspiraci. Velmi jsme pak na čas strávený s ním vzpomínali. Obohatil nás všechny."

Laťku dal vysoko

Nyní se pomalu blíží volba nové hlavy státu. Když by si měla Jarmila Stibicová vybrat ze současných prezidentských kandidátů, bylo by to pro ni těžké rozhodování.
„Rozdíly mezi jednotlivými kandidáty jsou veliké. Valnou část bych určitě vyloučila," netají se svými postoji.

Svůj tip ale přeci jenom Stibicová má: „Václav Havel nastavil laťku velmi vysoko, ale například Zuzana Roithová by mohla být vhodnou kandidátkou. Znám ji také osobně a je stejně jako před rokem zesnulý prezident zárukou morální autority. Je na ní vidět výrazná práce. Za důležitou považuji i její činnost v Evropě, určitě by se tak ve světě neztratila." Veronika Skřivanová