Hradeckým krajem hýbe čtvrteční policejní zásah na krajském úřadu kvůli kauze přestavby náchodské nemocnice. Jak případ vnímáte?
Především nevím, jaké vyšetřování tady má běžet. To musí vysvětlit policie a státní zástupce. Je třeba postupovat důsledně a nezávisle, ale já v tuto chvíli  nemám informace o tom, že by se lidé na kraji dopustili něčeho špatného.

Zásah se odehrál den před otvíráním obálek v tendru na přestavbu nemocnice a dva týdny před volbami. Už se objevily spekulace, že to načasování nebylo náhodné.
Já bych o tom spekulovat nechtěl. Je ale otázkou, do jaké míry to bylo adekvátní. Vycházím pouze z toho, že nikdo nebyl zadržen ani obviněn ze spáchání nějakého trestného činu, a to je pro mě nyní rozhodující. Pokud by policie měla důkazy, předpokládám, že by neváhala a někoho by obvinila, ale zřejmě takové podklady nemá. Už jsme zažili mnoho podobných bombastických policejních akcí, které nakonec skončily tím, že si policisté převzali dokumenty, vyhodnotili je - a pak je vrátili. To je ale věc, kterou by si měla vyřešit policie, a hlavně by měla vysvětlit,  proč něco takového probíhá těsně před volbami.

Úsilí o dostavbu náchodské nemocnice je už po mnoho let neúspěšné. Nedostalo se do problémů také kvůli současným podmínkám výběrových řízení? A obecně - nekomplikují tyto podmínky i rozvoj dalších důležitých projektů?
Snažíme se dodržovat evropská pravidla pro zadávání zakázek, ale jednoznačně se ukazuje, že to prodlužuje výběrová řízení. Nechci říct, že je to brzdí nebo zastavuje, ale strašně to prodlužuje realizaci jakékoli investice v naší republice. My jsme schválili zákon o zadávání veřejných zakázek, který začne platit na podzim, a doufám, že přinese i určité zlepšení pro obce a kraje, které se s tím v minulých letech hodně trápily. Mrzí mě, že se dosud nepodařilo zahájit investici, o které se v Náchodě mluví už dlouhé roky. Je to škoda, protože v řadě dalších nemocnic se investiční akce zrealizovat podařilo. Tohle mi připadá do značné míry zakleté.

Kraje zneklidnilo vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), že příští rok nedostanou peníze na opravu silnic druhé a třetí třídy. Vy jste se proti tomu ohradil. Ale jak to tedy vlastně bude?
Naše vláda prosadila, že jsme začali krajům přidávat peníze na opravy silnic dvojek a trojek, protože kdyby kraje tyto dodatečné prostředky nedostaly, nedokázaly by zajistit ani jejich prostou reprodukci. Za dva roky jsme na to vynaložili sedm a půl miliardy korun. Já jednoznačně prosazuji, abychom v tom pokračovali i v příštím roce, a jsem přesvědčený, že většina členů vlády to podporuje. Pokládám za absurdní, pokud má ANO na billboardech, že chce stavět  silnice, dálnice a obchvaty, a na druhou stranu ministr dopravy z téhož hnutí navrhuje, že bychom krajům na silnice už nedali ani korunu.

Když projíždíte republikou, jen těžko můžete přehlédnout billboardy, na nichž jedno hnutí slibuje, že „hejtmani už neprošustrují ani korunu".  Vaše strana má hejtmanů hodně - opravdu prošustrovali peníze?
Ministerstvo financí dělá kontroly hospodaření krajů a dělá je každý rok, takže  kdyby hejtmani prošustrovali nějaké peníze, už by se o tom vědělo. Navíc v krajích existuje opozice, která by určitě poukázala na jakékoli nehospodárné nakládání s financemi.
Ta pravda je jiná: kraje zlepšily své hospodaření, je transparentnější než v minulosti a především - kraje nyní spíše svůj majetek rozšiřují, než aby jej například privatizovaly.