Švýcarské donátory zajímal zejména vliv letošní zimy na průběh stavby. Chtěli vědět, zda je vzhledem k dlouhodobým mrazům 14. červen jako termín dokončení stavby reálný.

„Letošní mrazy výstavbu poněkud zpozdily, zhruba 45 dní mrzlo, 10 dní pak půda rozmrzala. Měli jsme však dostatečnou rezervu na dokončení stavby. V současné době se zde pohybuje 75 až 110 lidí denně, pracuje se kontinuálně sedm dní v týdnu. Zpoždění je tedy z velké části zažehnáno. Odhadujeme, že projekt bude hotov 14. června letošního roku, kdy dojde k převzetí stavby, zahájení zkušebního provozu a následně bude stavba zkolaudována," uvedla náměstkyně primátora zodpovědná za územní plánování a investice Helena Dvořáčková.

Věří v úspěch

Ve zdárný konec projektu věří i švýcarská strana. „Hodně jsem o projektu přednádraží četla. Jsem ráda, že jsem jej mohla konečně spatřit na vlastní oči. Považuji jej za opravdu důležitý, jelikož se nejedná o krátkodobou záležitost, ale o stavbu, kterou budou využívat budoucí generace. Pro návštěvu jsme se rozhodli také vzhledem ke zpoždění prací, způsobenému dlouhou a mrazivou zimou, abychom zjistili, v jaké fázi se stavba nachází. Na základě prohlídky přednádraží však věřím, že se společně dočkáme jeho úspěšného dokončení," poznamenala švýcarská státní tajemnice Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch.

Přestavba pardubického přednádraží vyjde přibližně na 176 milionů korun, přičemž až 108 milionů korun pokryjí právě švýcarské dotace.