„Mirka Novak je velmi talentovaná plzeňská zpěvačka, která spolupracuje s nejlepšími muzikanty světa. Působí především v USA. Má za sebou několikaleté zkušenosti s různými kapelami, žánrově je jí nejblíže jazz," představuje zpěvačku Jana Klusoňová z Dolního Újezdu, která založila Studio Voice a pracuje s talentovanými zpěváky různého věku.

V červnu vedete v Litomyšli s Janou Klusoňovou workshop Kouzelný hlas. Přibližte, pro koho je určený a co účastníky čeká?
Nejkrásnější na tom všem je, že se může přihlásit úplně každý. Workshop bych nechtěla jakkoliv limitovat. Každý si přijde na své, jak začátečník s touhou otevřít svůj hlas a zpívat, tak i zkušenější zpěvák, který by rád zkusil improvizovat a zmapovat tak svou vlastní kreativitu. Vše, co budeme společně zažívat, bude mít charakter kolektivní práce. Nikdo se nemusí obávat sólo vystoupení, pokud to tak necítí. Při zpěvu zdůrazňuji svobodu a neodsuzování, jedině tak se můžou naše tvořivé osobnosti nejlépe rozvíjet.

Vzpomeňte na své pěvecké začátky?
Haha, určitě! Jako malé dítě jsem milovala znělky pohádek, co běžely v televizi. Prý jsem tančila před obrazovkou a zpívala z plných plic. Přes pubertu jsem ale měla výpadek, nikdo kolem mě nehrál, nezajímal se a jak už to bývá, středem mých zájmů byly jiné věci. Až v osmnácti jsem měla svou první kapelu, hráli jsme blues a funk covery. Založili jsme ji spolu s kytaristou Martinem po jednom osudovém setkání - několikahodinovém jamu v plzeňském hudebním klubu, kde jsme se potkali úplnou náhodou. Nepamatuju si, že bychom se nějak víc bavili, prostě jsem přišla s otázkou: "Můžu si s vámi zajamovat?" Zpoza brýlí se na mě Martin podíval a začal hrát blues. Skončili jsme nad ránem! Tenkrát mi došlo, že se tomu musím víc věnovat. Že po tom vyloženě toužím.

Kdy je ideální doba, aby děti začaly zpívat? A teď myslím učit se zpívat s lektorem. Je jasné, že s maminkou doma nebo ve školce zpívají, ale to je jiné.
Děti by měly být vedeny k hudbě už od velmi raného věku a pokud možno co nejpřirozeněji. Zpívání s rodiči, hraní na kytaru v rodinném kruhu určitě pomůže dětem v hudebním rozvoji nejvíc. Největší otázkou je, jak zachovat v dítěti právě tu radost z hraní, ten krásný úsměv na tváři, který mu hraní hudby přináší. V tomhle duchu je třeba, aby lektor vedl mladé hudebníky, výběr lektora je proto velmi důležitý. Ne vždy je erudovaný učitel ten pravý. Pravý učitel by se měl snažit podporovat individualitu každého studenta, ale také nedělat z hudby přílišnou vědu, protože pak se z ní stává něco, co hudba už není - začíná se potlačovat kreativita a svoboda hudebního vyjádření. Na nás lektorech je najít balanc mezi těmito dvěma světy.

Co byste doporučila lidem, kteří chtějí zpívat a teprve s tím začínají?
Společně muzicírovat s lidmi, se kterými je vám dobře, před kým se nestydíte, kde se necítíte být hodnoceni. Zpěv jde ruku v ruce s psychikou, je to odlišné od hraní na nástroj, žádný prostředník tam neexistuje. Je to jen náš hlas, který je pravdivý a upřímný. Dobré je si zvyknout na to "byt obnažen", nebát se svého hlasu. Možná se nám nemusí zdát zajímavý, příjemný na poslech, ale to je přeci tak subjektivní, ostatním se může tolik líbit. Je zapotřebí určité psychické práce, zbavit se vlastních omezení vystavených v mysli. Uvidíte, že pokud svůj hlas přijmete, přijmete tak i v jistém smyslu další součást sebe sama, a to je přece úžasné!

Zpíváte nyní hodně v USA, jak se vám podařilo se v zámoří prosadit ?
Za mými cestami do USA byla velká touha zjistit, o čem "ta pravá muzika" vlastně je. Co tam dělají jinak než tady u nás, v čem je to, že ta "jejich" muzika zní takhle, co je ta "tajná" ingredience. Do vínku mi bylo naštěstí dáno více odvahy, jednoho dne jsem se doslova sbalila a odletěla. Neříkám, že začátky byly jednoduché. Byl to boj jako každý jiný, asi je to mojí povahou celoživotního optimisty a určitě bych nic z toho nedokázala, kdybych nepotkala úžasné lidi. Myslím, že neztrácet směr, i když se některé věci nemusí dařit, je ten klíč. Život zákonitě jde nahoru a dolů, tak je třeba s tím počítat. Když se nenecháme odradit a zachováme si nadhled, nakonec nám přinese to sladké ovoce.

Tři otázky pro Janu Klusoňovou

Jana Klusoňová.Zdroj: archivJak a kdy začala vaše spolupráce s Mirkou Novak?
S Mirkou jsem se poznala v Praze minulý rok, kde jsme se společně s dalšími zpěváky „workshopovali" a sbírali zkušenosti od jedné anglické zpěvačky. Mirka přijela tenkrát se zpožděním a již v ten okamžik bylo všem jasné, že přišla velká osobnost… Máme obě dost podobné „vnitřní nastavení" a ještě při onom workshopu jsem ji poprosila, zda by mohla lektorovat workshop, který bude podobný těm, které pořádám já, tedy ve stylu „zpívej co cítíš". Mirka souhlasila a dalšího půl roku jsme se snažily najít nějaký společný termín, což v jejím nabitém programu nebylo nic jednoduchého.

Co si slibujete nebo přejete od společného workshopu v Litomyšli?
Protože jsem Mirku viděla „v akci", vím, že umí předat mnoho hodnotného. Tím, jaká je, dokáže namotivovat ke zpívání každého, kdo projde kolem. Kromě jejího upřímného a opravdového přístupu musím zmínit její nádherný hlas, který zaujme už při mluveném projevu, natož pak při zpívání. Od workshopu si slibuji, že bude pro všechny zúčastněné krásným zážitkem. Půjde o náš vlastní hlas, který je, jak z názvu vyplývá, kouzelný. Mirka se vrátila z USA a je doslova „zahlcená" novými zkušenostmi a zážitky. Tuším, že na nás „vychrlí" mnoho nádherných melodií, tónů a emocí.

Může opravdu zpívat každý?
Pokud jde o workshop, může se zúčastnit každý. Není vůbec žádnou podmínkou, že musí umět zpívat nebo mít jakékoliv pěvecké zkušenosti. A pokud je to myšleno obecně, tak mohu říct ve zkratce jen svůj názor. Je to podobné, jako bychom se ptali, zda běhat může každý nebo studovat. Totiž hlasivky, které potřebujeme ke zpívání, máme všichni fyziologicky stejné. Stejně tak máme fyziologicky stejně sestavené svaly, které potřebujeme k běhání, a také mozek, potřebný ke studiu je fyziologicky pravděpodobně u nás všech stejný. Záhadou zůstává jen to, že někomu jde prostě lépe běhání, někomu to jde lépe ve škole a dalšímu to prostě krásně zpívá. Jedna moc hezká poučka, kterou mám vypozorovanou i z praxe, pokud po něčem toužíte, pokud vás to táhne ke zpívání, nebo to alespoň chcete zkusit, jděte do toho.

Iveta Nádvorníková